Wydrukuj tę stronę
wtorek, 19 kwiecień 2022 16:15

„O alkoholu na przestrzeni dziejów”, na spotkaniu w ramach Żuławskiej Kafejki Historycznej

Napisał

Czy polski szlachcic był pijany, jak świnia? Jak smakowało wino i gorzałka w ubiegłych stuleciach? Takich ciekawostek możecie dowiedzieć się na kolejnym spotkaniu organizowanym przez Żuławski Park Historyczny w ramach Żuławskiej Kafejki Historycznej w poniedziałek 25 kwietnia o godz.18.00. 

  Czy problem alkoholowy dotyczył tylko mężczyzn?  dlaczego zalecano zamiast pica wódki, picie mleka to tylko niektóry pytania i problemy, jakie poruszone zostaną na najbliższej Żuławskiej Kafejce Historycznej. Gościem Łukasza Kępskiego będzie antropolożka kultury, etnolożka, pracownik naukowy Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk dr Dorota Dias-Lewandowska.

Gościem Łukasza Kępskiego będzie dr Dorota Dias-Lewandowska z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. 

Dr Dorota Dias-Lewandowska - etnolożka, antropolog kultury pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, członkini zespołu Centrum Badań nad Historią i Kulturą Wyżywienia. W 2013 r. obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytecie Michel de Montaigne Bordeaux III. W swoich badaniach koncentruje się przede wszystkim na historii alkoholu, dyskursie pijaństwa i trzeźwości oraz stereotypach związanych z alkoholem.

Jest autorką wielu prac związanych z tymi zagadnieniami. Do najważniejszych z nich należy wydana w 2014 „Historia kulturowa wina francuskiego w Polsce, od połowy XVII wieku do początku XIX wieku”. Od wielu lat współpracuje również przy redakcji poszczególnych tomów „Monumenta Poloniae Culinaria”. Obecnie realizuje duży projekt badawczy pt. „Między pijaną „matką zniszczenia” a trzeźwym „aniołem domu”. Ukryte reprezentacje kobiecego picia w polskich i brytyjskich dyskursach publicznych w drugiej połowie XIX wieku.”

Spotkanie O alkoholu na przestrzeni dziejów odbędzie się w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski projektu „Stolica Żuław - kulturalnie i kulturowo” współfinansowanego przez Gminę Nowy Dwór Gdański, odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18:00 na kanale facebook Żuławskiego Parku Historycznego.