Wydanie nr 177 / 2022   

 

środa, 22 czerwiec 2022 00:05

Dni Nowego Dworu Gdańskiego 2022

Zapraszamy na święto Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański.

Na scenie wystąpi mnóstwo młodych talentów. W tym roku na scenie zobaczymy rodzimych artystów, którzy w ostatnich pandemicznych latach rozwijali się i tworzyli.
 
Co w programie?
24 czerwca 2022 r. - piątek - Przystanek Żuławy
 
17.00 – BLOK - ŻOK:
Studio wokalne ŻOK
Karolina Bieszun i Nina Serhaieva - Ukraina
Studio Tańca Klasycznego ŻOK
Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca ʺPoleczkaʺ ŻOK
19.00 – Studio Perkusji
20.00 - MAKO
HANSU - Błażej Grzębski
21.30 – Koncert zespołu Peron 18.
 
25 czerwca 2022 r. - Sobota

14.00 – Kraina Otwartej Sztuki
Zespół ʺFaleʺ - Stegna
Patryk Graff
Magdalena Bukowska
Roksana Wojtkowska
 
17.00 – Pokazy:
Aikido
LKS Żuławy Sekcja Zapaśnicza
Pracownia robotyki

19.00 – Ania Rusowicz
20.30 – Nadmiar
22.00 – Pan Bałkanica
Imprezy towarzyszące:
 
Dmuchańce i skakańce - piątek, sobota
 
Festiwal Kolorów  Holi - piątek 24.06
 
Link do wydarzeniahttps://fb.me/e/3demM1rX9
 
Pchli Targ - sobota 9:00 - 14:00
Zmiany w prawie podatkowym. Konferencja prasowa w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.
 
Zmiany w prawie podatkowym wchodzące w życie od 1 lipca 2022 roku to główny temat konferencji prasowej, która dziś odbyła się w sali im. L Kaczyńskiego PUW w Gdańsku.
 
O głównych założeniach m.in. obniżeniu stawki PIT z 17 do 12 proc., uwzględnieniu składki zdrowotnej w rozliczeniu niektórych przedsiębiorców, likwidacji ulgi dla klasy średniej, kwocie wolnej i spotkaniach informacyjnych dla zainteresowanych mówili Artur Soboń - wiceminister finansów i Barbara Bętkowska - Cela, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. Gospodarzem spotkania był Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.
 
- Skala zmian podatkowych to 15 miliardów złotych, które zostaną w kieszeniach podatników. Zmiany mają aspekt prorodzinny i antybiurokratyczny, bo niektóre obowiązki są likwidowane lub przekładane w czasie. To korzyść dla wszystkich podatników również przedsiębiorców […]. Wprowadzany pakiet zmian to przede wszystkim większa przewidywalność i zrozumiałość przepisów – podkreślił wiceminister.
Na spotkania informacyjne dla wszystkich zainteresowanych zmianami podatkowymi zaprosiła Barbara Bętkowska - Cela, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. Odbędą się one 28 czerwca br.
 
 
 
 
 
 
Wojewoda Pomorski, dziękując za spotkanie i akcję Ministerstwa Finansów zaznaczył, że pomorskie urzędy skarbowe notują bardzo dobre oceny wśród pracodawców.
 
Więcej o zmianach w prawie podatkowym: https://www.podatki.gov.pl/niskiepodatki/
Nie chcemy stracić dachu nad głową i zostać bezdomnymi, a sytuacja jest dramatyczna !!! Z takim apelem zwraca się dwóch młodych mieszkańców z naszego powiatu. Zostało kilka dni na spłatę zobowiązania, albo zostaną bez dachu nad głową. Dotychczasowa zbiórka nie przyniosła efektów. Czasu jest niewiele.
 
Jeden z nas kończy właśnie liceum i zaraz będzie pisał maturę a drugi kończy szkołę zawodową. Uczymy się i pracujemy aby w uczciwy sposób zarobić pieniądze na swoje utrzymanie. Wiemy, że tylko dzięki ukończonym szkołom mamy szansę na normalne życie. 
 
Co się wydarzyło: 
 
Byliśmy normalną tradycyjną polską rodziną, nigdy w domu nie było zbyt dużo pieniędzy, ale rodzice bardzo się starali zadbać o nasze wychowanie i bezpieczeństwo. Pewnego dnia rodzice podjęli decyzje o rozwodzie a my zostaliśmy z mamą. Niestety ok 2 lata temu nasza mama porzuciła nas dla nowego partnera. Nie dość, że odeszła zabierając dużą część wyposażenia domu  to jeszcze bez naszej wiedzy sprzedała nasz rodzinny dom. Przebywamy jeszcze w budynku, który prawnie nie jest już naszą własnością. Nie wiadomo jak długo będziemy mieli jeszcze taką możliwość. Nowy właściciel zażądał eksmisji, nakazując wyprowadzenie się w krótkim czasie.
 
Dzięki pomocy instytucji i życzliwych nam ludzi sprawa trafiła do sądu. Po bardzo trudnych sądowych rozprawach teraz w maju pojawiła się szansa na odzyskanie domu. Szansa, ale także ogromne wyzwanie. Nowy właściciel domu zażądał 120 000 zł za wykupienie mieszkania rozkładając przy sądowej ugodzie te sumę na dwie części. Tak więc do końca czerwca 2022 mamy wpłacić 60 000 zł i za rok do końca czerwca 2023 roku mamy wpłacić drugie 60 000 zł. 
 
Sami teraz w tak krótkim czasie nie zarobimy takich pieniędzy. Prosimy Państwa o pomoc, o każdą nawet najdrobniejszą wpłatę. Do końca czerwca musimy wpłacić 60 000 zł. 
 
Pieniądze na kolejną ratę zarobimy sami. Teraz skończymy szkoły i cały rok będziemy wszelkimi siłami pracować aby zarobić na spłatę. Wierzymy, że dzięki Państwa dobroci i naszej uczciwości i determinacji to się uda. Ten dom to jedyna nasza bezpieczna przystań, to miejsce gdzie jest cały nasz bezpieczny świat.
 
Tutaj można wesprzeć chłopców Zbiórka na dom dla chłopców

Zbiórkę rozpoczął również MOPS w Krynicy Morskiej

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krynicy Morskiej we współpracy z Bankiem Spółdzielczym w Stegnie, w wyrazie troski o dobro poszkodowanych prawnie młodych Mieszkańców Krynicy Morskiej, uruchomił zbiórkę pieniężną.
 
Pozostało niewiele czasu na zebranie wymaganej kwoty, dlatego dołączamy się z prośbą o wsparcie dla młodych Mieszkańców naszego regionu i wpłacanie datków na poniższy numer konta:
40 8308 0001 0000 0000 9000 9430
 
Pomóżmy razem uratować dom i przywrócić wiarę w istnienie dobra.
 
zrzutka na pomoc dla chłopców
Absolutorium i wotum zaufania dla Wójta Gminy Sztutowo

15 czerwca 2022 r. Rada Gminy Sztutowo podjęła uchwałę w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy Sztutowo Robertowi Zielińskiemu absolutorium, co jest równoznaczne z pozytywną oceną realizacji budżetu w roku 2021. Przed głosowaniem odczytano opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, która pozytywnie oceniła sprawozdanie z wykonania budżetu.

Po dyskusji nad Raportem o stanie gminy za 2021 r. Rada jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy Sztutowo wotum zaufania.

Wójt Robert Zieliński serdecznie dziękuje Radnym, Sołtysom, pracownikom Urzędu Gminy w Sztutowie, Pracownikom Jednostek Organizacyjnych, naszym Mieszkańcom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji budżetu w roku 2021. 

Kolejna ławeczka stanęła na Bulwarze Jedynki w Stegnie

Na Bulwarze Radiowej Jedynki, funkcjonującym od 2009 roku, są już - między innymi - ławeczki audycji: "Lato z Radiem", "Sygnały dnia", "Ekspres Jedynki" i "W samo południe". O godz. 15.35 odsłonięto kolejną ławeczkę dedykowaną "Gimnastyce porannej". 

 - Ławka zawiera wszystkie elementy, które prezentujemy w gimnastyce, jest mata jest piłka, jest hantel, Jedynka na skakance i jest muzyka, która dodaje nam energii - mówił na antenie radiowej Jedynki Piotr Galus. 
 
W tym wyjątkowym wydarzeniu udział  wzięli m.in. dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy i wójt gm. Stegna Ewa Dąbska.
We wtorek 21 czerwca, po raz 51. w Programie Pierwszym Polskiego Radia zabrzmiała Polka Dziadek. W tym roku ekipa Lata z Radiem odwiedzi 9 miejscowości w Polsce, a pierwszą z nich będzie Tarnów, do którego zawita już 25 czerwca. Podczas tegorocznych wakacji słuchacze radiowej Jedynki mogą liczyć na trasę reporterską oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania 50 rowerów, wejściówki do wielu atrakcyjnych miejsc, wyjątkowe koszulki i oczywiście maskotki Lata z Radiem, czyli Rysie. Audycji można słuchać od poniedziałku do soboty w godz. 9.00 - 12.00.
 
9 miast na trasie w tym Stegna, 13 lipca.

Reporterzy i dziennikarze Polskiego Radia wyruszą w trasę i odwiedzą 9 miejsc w różnych zakątkach Polski. Już 25 czerwca pierwszy Piknik Rodzinny w Tarnowie, 2 lipca w Uniejowie, 9 lipca w Działoszynie, 16 lipca w Ostrołęce, 30 lipca w Myślenicach, 6 sierpnia w Sieradzu, 13 sierpnia w Stegnie, 20 sierpnia w Legnicy i 27 sierpnia w Jakuszycach.

Do wspólnej zabawy zapraszają w tym roku: Sława BieńczyckaRoman CzejarekAgnieszka KunikowskaJoanna Racewicz Daniel Wydrych oraz debiutujący w tej roli Maciej Kurzajewski.

W trakcie Pikników dziennikarze radiowej Jedynki i Polskiego Radia Dzieciom zaproszą słuchaczy na dźwiękowe kalambury - najmłodsi będą mogli popisać się znajomością bajek i wygrać atrakcyjne nagrody. Zespół radiowej Jedynki proponować będzie także wspólne ćwiczenia fizyczne, doradzi, jak zadbać o dobre samopoczucie i formę. Gimnastykę poprowadzą: Piotr Galus, Natalia Litwiniuk oraz Natalia Filipp. Odbywać się będą warsztaty radiowe, podczas których słuchacze dowiedzą się, w jaki sposób powstają reportaże, wywiady i jak wygląda montaż materiałów radiowych. Najmłodsi uczestnicy i ich rodzice będą mogli także wziąć udział w specjalnej audycji Polskiego Radia Dzieciom.

W soboty w ramach pikników „Lata z Radiem” zorganizowana zostanie także Strefa familijna.

W tym roku nie zabraknie też lubianych przez słuchaczy, konkursów. W „Skojarzeniach” do wygrania będą między innymi: rowery, walizki oraz Rysie – czyli tegoroczne maskotki „Lata z Radiem”. W „Koszyku Lata z Radiem” będzie można zdobyć m.in. torby oraz specjalnie numerowane koszulki od 1 do 51. W ten sposób stworzona zostanie wyjątkowa drużyna słuchaczy. Do wygrania będą także weekendowe pobyty dla dwóch osób w ciekawych miejscach w Polsce.

Jedną z nowości tegorocznej edycji będzie „Liga Superbohaterów” – czyli osób, które bezinteresownie pomagają innym. - Zapraszamy na wyjątkowe Lato z Radiem. W te wakacje chcemy pokazać Was - naszych wspaniałych słuchaczy - najlepszych z najlepszych i poznać Superbohaterów, czyli tych, którzy pomagają potrzebującym – mówi doskonale znany wszystkim wielbicielom letniej audycji radiowej Jedynki - Roman Czejarek.

 

Na stronie Programu Pierwszego Polskiego Radia jest już dostępny specjalny formularz, za pośrednictwem którego można zgłaszać kandydatury. Zespół „Lata z Radiem” nagrodzi Superbohaterów specjalnymi nagrodami.

Więcej na temat wszystkich atrakcji Lata z Radiem 2022 na antenie radiowej Jedynki oraz na stronie internetowej i w mediach społecznościowych stacji.

https://www.latozradiem.pl/

środa, 08 czerwiec 2022 23:02

Gmina Sztutowo z dotacją na remont ulic.

Dzięki umowie podpisanej przez Wójta Gminy Sztutowo i Wojewodę Pomorskiego, w Sztutowie zostaną wyremontowane kolejne ulice.
 
W środę, 8 czerwca br. wójt gminy Sztutowo, Robert Zieliński i wojewoda pomorski, Dariusz Drelich podpisali umowę na dofinansowanie remontu trzech ulic w Sztutowie. Ulica Kormoranów, Leśna i Wrzosowa w Sztutowie zmienią się na lepsze, dzięki dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2022. Gmina otrzyma 1 243 804 zł dofinansowania.
 
Warto przypomnieć, że w rozstrzygniętym niedawno drugim rozdaniu Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, Sztutowo otrzymało 4 320 000 zł dofinansowania na realizację zaplecza kulturalno-sportowego w szkole i budowę nowego budynku przy boisku (w pierwszej edycji – 450 tys. zł na cyfryzację usług publicznych i komunalnych Urzędu Gminy w Sztutowie).
 
Informacja i zdjęcia: Gmina Sztutowo

Zarząd Powiatu w Nowym Dworze Gdańskim z absolutorium!
 
W środę, 15 czerwca 2022 roku, odbyła się VIII sesja Rady Powiatu w Nowym Dworze Gdańskim VI kadencji, której najważniejszym punktem było głosowanie w sprawie udzielenia absolutorium z wykonania budżetu, a także wotum zaufania dla Zarządu Powiatu w Nowym Dworze Gdańskim.
 
Głosowano również nad zatwierdzeniem sprawozdania finansowego powiatu za 2021 r. Zanim jednak odbyło się głosowanie powiatowi radni zapoznali się z opiniami Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku oraz Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Nowym Dworze Gdańskim. Obie opinie były pozytywne. Radni dyskutowali również nad „Raportem o stanie powiatu za 2021 r.” przygotowanym przez Zarząd Powiatu, który zaprezentował Starosta Nowodworski Jacek Gross.
 
 
absolutorium powiat nowodworski1
absolutorium powiat nowodworski2
absolutorium powiat nowodworski5
absolutorium powiat nowodworski6
absolutorium powiat nowodworski8
absolutorium powiat nowodworski7
absolutorium powiat nowodworski4
absolutorium powiat nowodworski3_edited
Previous Next Play Pause
 
 
W wyniku głosowania Rada Powiatu w Nowym Dworze Gdańskim zdecydowała zarówno o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego powiatu (14 głosów „za” na 14 obecnych radnych), jak i udzieleniu Zarządowi Powiatu absolutorium (14 głosami „za” na 14 obecnych radnych) i wotum zaufania (14 głosów „za” na 14 głosujących).
 
Starosta Jacek Gross w imieniu Zarządu Powiatu podziękował za udzielone poparcie i doskonałą współpracę .
Urzędnicy Gminy Stegna pomogą w wypełnianiu deklaracji. Tylko do 30 czerwca 2022 r. można składać deklaracje dot. źródeł ogrzewania nieruchomości. 
 
W związku z ciążącym na mieszkańcach obowiązkiem wynikającym z ustawy z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wsparciu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 poz. 2127), przypominamy, że termin składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła i źródeł spalania paliw kończy się 30 czerwca. Za niezłożenie deklaracji w terminie przewidziana jest kara grzywny.
 
Dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli wypełnić w/w deklaracji, informujemy o możliwości wypełniania deklaracji przy pomocy pracownika Urzędu Gminy Stegna w następujących terminach:
 
• 20 czerwca w świetlicy w Bronowie (Bronowo 13b) od godz. 13:00 do godz. 15:00
• 21 czerwca w świetlicy w Żuławkach (Żuławki 3g) od godz. 13:00 do godz. 15:00
• 22 czerwca w bibliotece w Jantarze (Jantar ul, Gdańska 27a) od godz. 13:00 do godz. 15:00
• 23 czerwca w świetlicy w Dworku (Dworek 6) od godz. 13:00 do godz. 15:00
• 24 czerwca w klubie seniora w Drewnicy od godz. 10:00 do godz. 12:00
• 24 czerwca w świetlicy w Tujsku (Tujsk 34) od godz. 13:00 do godz. 15:00
• 27 czerwca w salce strażackiej w Mikoszewie (Mikoszewo, ul. Gdańska 66) od godz. 13:00 do godz. 15:00
 
Deklaracje w w/w terminie i miejscu może składać każdy właściciel bądź zarządca bez względu na miejsce zamieszkania.
 
 
 
złóż deklarację
 
 
 
W jakim celu te informacje są zbierane?
 
Celem zbierania informacji o budynkach jest stworzenie kompletnej bazy danych, na podstawie której gmina będzie mogła kreować politykę walki ze smogiem. Celem stworzenia centralnej bazy (tj. CEEB – Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) jest poprawa jakości powietrza – likwidacja głównej przyczyny zanieczyszczeń – emisji substancji powodujących smog. Dla obywateli zostaną uruchomione usługi, które przyczynią się do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa, np. zamówienie przeglądu kominiarskiego czy inwentaryzacji budynku. W bazie znajdą się docelowo wszystkie budynki, które posiadają źródło ciepła o mocy nieprzekraczającej 1 MW.
poniedziałek, 20 czerwiec 2022 21:10

Stegna. Finał V Gminnego Eko-konkursu

W Urzędzie Gminy Stegna nagrodzono uczniów. Finał V Gminnego Eko-konkursu.
 
W dniu 14 czerwca 2022 r, w Urzędzie Gminy w Stegnie odbyło się uroczyste rozdanie nagród dla uczniów, którzy wykonali najciekawsze prace w V Eko-konkursie, polegającym na wykonaniu zwierzątka z surowców wtórnych.
 
Nagrody wręczyli prezes Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych sp. z o.o. w Tczewie Pan Maciej Jakubek oraz Pani Wójt Gminy Stegna Pani Ewa Dąbska. W czasie uroczystości Pan Maciej Jakubek przekazał laureatom kilka ciekawostek związanych z gospodarką odpadów.
 
 
Stegna. Finał V Gminnego Eko-konkursu07
Stegna. Finał V Gminnego Eko-konkursu01
Stegna. Finał V Gminnego Eko-konkursu10
Stegna. Finał V Gminnego Eko-konkursu06
Stegna. Finał V Gminnego Eko-konkursu08
Stegna. Finał V Gminnego Eko-konkursu09
Stegna. Finał V Gminnego Eko-konkursu02
Stegna. Finał V Gminnego Eko-konkursu03
Stegna. Finał V Gminnego Eko-konkursu04
Stegna. Finał V Gminnego Eko-konkursu05
Previous Next Play Pause
 
W konkursie nagrody otrzymali:
 
- ZSP w Drewnicy:
Kaja Szymańska
Jadwiga Szczerbik
 
- SP w Jantarze:
Antonina Przekopowicz
Michał Siwa
Adrian Cieśluk
Angelika Jarosz
Agnieszka Gołaś
Magdalena Siwa
 
- ZS w Stegnie
Marianna Korsak
Oliwia Ochocka
Oliwia Kunowska
Maja Mańkowska
Wojciech Kamrowski
Oliwia Wilk
 
- SP w Mikoszewie
Jan Fiszer
Paweł Gołąb
Stefan Tołczyk
Wiktoria Bejnar
Daniel Czerczon
Adam Sendecki
 
 
 
 
Podziękowania dla prezesa Pana Macieja Jakubka oraz dla Pani Agnieszki Mroczkowskiej specjalisty ds. promocji z ZUOS w Tczewie za współpracę, oraz przekazanie nagród, oraz upominków i gadżetów dla dzieci złożyła Pani Ewa Suchewicz kierownik referatu gospodarki odpadami, oraz ochrony środowiska w Urzędzie Gminy Stegna.
 
Informacja: Gmina Stegna
Strona 1 z 411