Wydanie nr 174 / 2023   

 

czwartek, 28 marzec 2024 16:32

Gmina Sztutowo. Co zmieniło się w gospodarce odpadami w ciągu minionej kadencji? Wyróżniony

Napisał

W wielu samorządach trwa podsumowanie mijającej kadencji oraz podsuwanie pomysłów na najbliższą . A co u was się dotychczas zmieniło? O zmianach w gospodarce odpadami na terenie gminy Sztutowo podzielił się na swoim profilu społecznościowym obecny wójt Robert Zieliński.

W ciągu ostatniej kadencji w Gminie Sztutowo dokonano znaczących zmian w zakresie gospodarki odpadami, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i dbając o czystość oraz środowisko naturalne. Gmina zainwestowała w sprzęt oraz zasoby ludzkie, aby efektywnie zarządzać odpadami na terenie swojej jurysdykcji.

Przede wszystkim, Gmina Sztutowo przejęła inicjatywę w kwestii utrzymania czystości na swoim terenie, eliminując potrzebę organizowania społecznych akcji sprzątania. Dzięki zakupowi specjalistycznego sprzętu, takiego jak ciągnik i samochód, pracownicy gospodarczy są w stanie szybko reagować na potrzeby sprzątania i utrzymania porządku na terenie gminy. Dodatkowo zwiększono częstotliwość odbierania śmieci, dostosowując ją do potrzeb mieszkańców, co wpłynęło na poprawę stanu środowiska oraz estetyki miejsca.

Powstała również aplikacja na urządzenia mobline „eSztutowo”, która w pigułce pokazuje najważniejsze informacje naszej Gminy i aplikacja na urządzenia mobilne „Kiedy śmieci”, która w niezwykle czytelny sposób przypomina nam kiedy są odbierane śmieci z naszych posesji. Jest też możliwość uzyskiwania powiadomień drogą mailową.

Utworzono także komisję ds. gospodarki odpadami, która skutecznie pracowała nad rozwiązaniami mającymi na celu integrację wszystkich podmiotów w system gminnego gospodarowania odpadami. Niestety, zmiany w ustawach wprowadzone przez ustawodawcę miały wpływ na funkcjonowanie systemu, jednakże gmina nadal skupia się na zapewnieniu efektywnego zarządzania odpadami oraz ograniczeniu procederu podrzucania śmieci.

W kolejnej kadencji planuje się kontynuację działań mających na celu poprawę gospodarki odpadami. Gmina zamierza stworzyć gminny kompostownik oraz zainstalować kosze uliczne do segregacji, co pozwoli na bardziej efektywne zarządzanie odpadami i obniżenie kosztów. Ponadto planowane jest dostosowanie regulaminów odbioru śmieci do potrzeb mieszkańców, szczególnie w zakresie oddawania elektrośmieci, gabarytów oraz innych nietypowych odpadów.

Działania podejmowane przez gminę w zakresie gospodarki odpadami są skuteczną odpowiedzią na zmieniające się potrzeby społeczności lokalnej oraz przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego w regionie.

 

śmieci nowy dwór gd
Previous Next Play Pause

Skomentuj