Przejdź do głównej treści

Polsko dzisiaj triumfujesz. Wiwat 3 Maj. Wiwat Konstytucja. Obchody w Nowym Dworze Gdańskim.

Opuplikowano 3.05.2019 14:19

Dziś mija 228 lat od kiedy polski Sejm Czteroletni uchwalił historyczną - pierwszą w Europie i drugą na świecie - konstytucję. Polsko dzisiaj triumfujesz. Wiwat 3 Maj. Wiwat Konstytucja - te słowa przewodnie przyświecały dzisiejszym obchodom 228. rocznicy w Nowym Dworze Gdańskim.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej za Ojczyznę w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi. Liturgii przewodniczyli księża: Antoni Mikielewicz, Mariusz Pietrzykowski oraz Arkadiusz Dekański. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Sursum Corda.

Następnie przemaszerowaliśmy ulicami miasta pod "Pomnik Poległych i Pomordowanych za Wolną i Niepodległą Ojczyznę" za orkiestrą dętą z Nowego Stawu. 
Na miejscu dokonano uroczystego wciągnięcia na maszt flagi RP oraz odegrano hymn państwowy.

Burmistrz Jacek Michalski,  w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna jest Konstytucja, jej przestrzeganie, rola w demokratycznym państwie prawa oraz ochrona jej zapisów. Zakończył słowami Wiwat 3 Maj. Wiwat Konstytucja. Do zebranych zwrócił się także Starosta Powiatu Nowodworskiego Jacek Gross, który przypomniał, jak ważnym aktem w dziejach Polski, było uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja. Przypomniał też słowa patriotycznej pieśni. Dziś triumfujesz Polsko- mówił.

Przybyłe delegacje złożyły wieńce oraz wiązanki kwiatów, po czym oddaliśmy hołd wszystkim poległym bohaterom naszej Ojczyzny.

Na zakończenie uroczystości dla mieszkańców zaśpiewała Żaklin Buchowiecka, która zaprezentowała utwór - "Uwierz Polsko".

Rozchodzący się do domu uczestnicy mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Marzęcina.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta z Nowego Stawu. Dowódcą uroczystości był Zastępca Komendanta PSP mł. bryg. Łukasz Zblewski.

https://www.youtube.com/watch?v=LwE8I_yCPxc

Previous Next Play Pause
Więcej zdjęć tutaj.

Śledź nas

Pogoda

Reklama

Polecane