Przejdź do głównej treści

Nowy Dwór Gd. Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - 24.04.2017

Opuplikowano 1.05.2017 0:55

Powiatowy etap turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz inauguracja ogólnopolskiej akcji profilaktycznej opracowanej przez Biuro Ruchu Drogowego KGP pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo” odbyła się w Nowym Dworze Gdańskim w Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi.

Inauguracja akcji zbiegła się w czasie z powiatowym etapem ,,Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym”. Policjanci wierzą, że wysoki poziom wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności przełoży się na codzienne bezpieczeństwo drogowe młodych mieszkańców nowodworskiej gminy.

Wczoraj o godz.9:00 w ramach rozpoczęcia akcji profilaktycznej „Kręci mnie bezpieczeństwo” na terenie Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Nowym Dworze Gdańskim policjanci przypominali uczniom zasady bezpiecznego poruszania się rowerami i zapoznali z celami przyświecającymi powyższemu przedsięwzięciu. Inauguracja akcji zbiegła się w czasie z gminnym etapem ,,Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym”

O pierwsze miejsce we wczorajszym gminnym etapie turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym rywalizowały 4 drużyny ze szkół podstawowych i cztery drużyny gimnazjalne z nowodworskiej gminy. Obok pielęgniarki i przedstawiciela urzędu miejskiego ds. oświaty, w skład jury weszli funkcjonariusze z ruchu drogowego i profilaktycy z nowodworskiej jednostki. Uczniowie musieli wykazać się zarówno dużą wiedzą teoretyczną, jak i umiejętnościami praktycznymi, jakie powinien opanować uczestnik ruchu drogowego. O godzinie 9.00 rozpoczął się test wiedzy, w czasie którego uczniowie musieli wykazać się znajomością znaków drogowych, oraz przepisów i zasad niezbędnych do bezpiecznego poruszania się po drogach, a w szczególności skrzyżowaniach.

Kolejno drużyny przystąpiły do konkurencji praktycznych. W zadaniu z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej uczestnicy musieli wykazać się umiejętnościami reagowania na niewielkie urazy, z którym mogą ulegać nie tylko rowerzyści, ale również wszystkie osoby w ich otoczeniu. Jury, w skład którego obok policjantów, weszły pielęgniarka szkolna i przedstawicielka urzędu miejskiego – oceniało zarówno adekwatność zastosowanych przez uczniów opatrunków, jak również to, czy drużyna zadbała o własne bezpieczeństwo, czy potrafi się w takich sytuacjach komunikować i współpracować ze sobą oraz czy jej członkowie pamiętają o poinformowaniu o niebezpiecznej sytuacji odpowiednich służb. Trzecią z konkurencji był tor przeszkód, który każdy z uczestników musiał pokonać na rowerze. Sędziujący tu policjanci dokładnie obserwowali przejazd każdego z uczestników i zgodnie z regulaminem konkursu odejmowali punkty za ominięcie lub przewrócenie przeszkody. Funkcjonariusze przyznają, że pomimo dość wysoko ustanowionej poprzeczki przy poszczególnych przeszkodach, młodzi rowerzyści wykazali się dużym sprytem i umiejętnościami jazdy na dwóch kołach. Po zaciętej i wyrównanej walce w ostatecznej klasyfikacji po trzech konkurencjach wyłoniono zwycięskie drużyny, które będą reprezentować nowodworską gminę w powiatowym etapie konkursu.

Najlepszą w kategorii szkół podatkowych okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowe nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim, zaś wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajął zespół z gimnazjum występującego w roli gospodarza. Nagrody dla wszystkich uczestników ufundował Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego i Starosta Nowodworski.

Policjanci są przekonani, że bez względu na miejsce zajmowane w końcowej klasyfikacji konkursu, wszyscy uczestnicy turnieju zyskali cenną i niezbędną w codziennym życiu wiedzę dotyczącą zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym i prawidłowego zachowania się na miejscach ewentualnych zdarzeń drogowych. Mundurowi są przekonani, że wszystkie te umiejętności młodych ludzi przełożą się na poprawę bezpieczeństwa na drogach nowodworskiej gminy.

Previous Next Play Pause

źródło: kpp nowy dwór gd

Śledź nas

Pogoda

Reklama

Polecane