Przejdź do głównej treści

Grekokatolicy obchodzili Święto Jordanu. Święto Objawienia Pańskiego w Cyganku.

Opuplikowano 19.01.2022 19:39

Dziś kościół greckokatolicki obchodził uroczystość Objawienia Pańskiego. Jest to w obrządku wschodnim jedno z największych świąt, jako pamiątka chrztu Chrystusa w rzecze Jordan.

Święto rozpoczęło się od uroczystej mszy w Cerkwii św. Mikołaja w Żelichowie Cyganku. Po niej, procesja wiernych wyruszyła nad rzekę Tuga, gdzie ksiądz proboszcz Paweł Potoczny dokonał  poświęcenia wody.

Święto Jordanu to jedno z największych świąt w Kościele wschodnim. Obchodzone jest na pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie i łączone z uroczystością Objawienia Pańskiego. W dzień święta sprawowana jest uroczysta liturgia, po której następuje procesja nad brzeg rzeki – symboliczny Jordan.

Gdy rzeka jest zamarznięta, wyrąbują w lodzie przerębel w kształcie krzyża. Obok stawiają krzyż oraz ołtarz z lodu.

 Zgodnie z tradycją, w czasie obrzędu poświęcenia kapłani proszą Ducha Świętego o obdarowanie wody mocą leczniczą dla dobra duszy i ciała. Następnie błogosławią wodę trzema trójramiennymi świecznikami, tzw. trykyrionem, oraz trzykrotnie zanurzają w wodzie krzyż. W tym czasie wierni śpiewają hymn liturgiczny tropar: „Koły wo Jordani chrestywsia…” („Kiedy w rzece Jordan Ty chrzest przyjmowałeś…”).
Previous Next Play Pause
 
 

Śledź nas

Pogoda

Reklama

Polecane