Przejdź do głównej treści

Policjanci na quadach patrolują tereny nadmorskie.

Opuplikowano 2.08.2024 8:38

Niesienie pomocy tonącym, ochrona środowiska, kontrola rejonów nadmorskich, to tylko niektóre zadania nowodworskich policjantów. Podczas codziennej służby wykorzystują m.in. quady, które pozwalają mundurowym szybko i sprawnie wykonać zadania w najtrudniejszych warunkach.

Policjanci z Posterunku w Stegnie i Sztutowie służbę pełnią również na policyjnych quadach. Dzięki temu mogą dotrzeć w miejsca trudno dostępne, gdzie mogą nieść pomoc innym. Trwają wakacje, większość turystów w upały wybiera się na tereny nadmorskie, często w miejsca plaż niestrzeżonych, lasów i obszarów trudno dostępnych dla pojazdów.
Dzięki quadom funkcjonariusze docierają szybciej i sprawniej w najbardziej niedostępne zakątki przybrzeżnego pasa morskiego. Ponadto kontrolują tereny leśne pod kątem zapobiegania pożarom. Policjanci liczą także, że widok patrolujących mundurowych zwiększy poczucie bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą.

PAMIĘTAJMY!

·        Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

·        Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.

·        Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo — nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć — może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem

·        Do wody nigdy nie wchodzimy, będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.

·        Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.

·        Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

·        Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

·        Brawura i ryzyko przyczyną wypadków — odpoczywając nad wodą pamiętamy, także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

        Szczególną opieką otaczamy dzieci. Pamiętamy o zaopatrzeniu ich w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody. Stale obserwujemy osoby małoletnie tak, aby nie doszło do ich niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.

Gdy potrzebna pomoc — jeśli podczas odpoczynku nad wodą zauważymy, że ktoś tonie, nie stoimy bezczynnie tylko niezwłocznie, udzielamy pomocy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych lub podjęcie ich zagrażałoby naszemu bezpieczeństwu czym prędzej, zawiadamiamy wykwalifikowane służby.
Wypoczywając, nie zapominajmy o naszym bezpieczeństwie.

Pamiętajmy o tym, że to głównie od nas zależy, czy i jak bezpiecznie spędzimy czas wolny.

Śledź nas

Pogoda

Reklama

Polecane