Przejdź do głównej treści

XI Metropolitalne Spotkanie Noworoczne - ustawa już na finiszu prac

Opuplikowano 23.01.2025 3:19

W poniedziałek, 20 stycznia w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku odbyło się XI Metropolitalne Spotkanie Noworoczne. Wzięli w nim udział samorządowcy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, a także przedstawiciele świata biznesu, gospodarki i nauki, pomorscy parlamentarzyści, przedstawiciele rządu RP – czyli wszyscy skupieni wokół idei pomorskiej metropolii i pracujący na rzecz jej prawnego usankcjonowania. Nie zabrakło licznej reprezentacji samorządów z powiatu nowodworskiego w tym pani Starosta Nowodworska Barbara Ogrodowska, burmistrz Jacek Michalski, burmistrz Krynicy Morskiej Sylwia Szczurek. 

 

Jesteśmy na finiszu prac nad ustawą metropolitalną dla Pomorza - zadeklarował w Gdańsku wiceminister MSWiA Tomasz Szymański. 20 stycznia w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego na XI Metropolitalnym Spotkaniu Noworocznym spotkali się przedstawiciele czterech kluczowych środowisk współtworzących metropolię: samorządu i administracji rządowej, samorządu gospodarczego, nauki i środowiska obywatelskiego.

 

SPOTKANIE NOWOROCZNE OMGGS 20 01 2025 FOT KONRAD KEDZIOR 18

 

- Rok 2025 powinien być przełomowy dla naszego obszaru metropolitalnego - mówiła prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. - Mam nadzieję, że przyszłoroczne spotkanie noworoczne odbędzie się już w innych nastrojach; że będziemy rozmawiać nie o tym, co z ustawą, ale jak ją wdrożymy w życie. Głęboko w to wierzę. 

Nadziei związanych z szybkim uchwaleniem ustawy metropolitalnej dla Pomorza nie studził obecny na spotkaniu wiceminister MSWiA Tomasz Szymański

 

 SPOTKANIE NOWOROCZNE OMGGS 20 01 2025 FOT KONRAD KEDZIOR 33

 

- Jesteśmy na finiszu prac nad ustawą metropolitalną dla Pomorza, ale i prac związanych z dostosowaniem do nowych realiów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przygotowujemy takie ramy legislacji w ramach konsensusu, aby spełniały oczekiwania, ale i dawały potencjał do rozwoju. Ostatnie miesiące w ramach komisji wspólnych to intensywna praca. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli powiedzieć, że jest sukces i ustawa zostanie przegłosowana w sejmie. Wiosna będzie nasza - podkreślił Tomasz Szymański dziękując wszystkim zaangażowanym w prace nad ustawą. 


Prace nad ustawą metropolitalną dla Pomorza wchodzą w finałowy etap. Projekt trafił pod koniec roku do uzgodnień międzyresortowych. Prace nad nim zostały zintensyfikowane po to, by jeszcze w styczniu zakończyć etap prac rządowych. Stąd już prosta droga do sejmu. 

 

 

SPOTKANIE NOWOROCZNE OMGGS 20 01 2025 FOT KONRAD KEDZIOR 58

 

- Dziękujemy za to, że rząd RP pierwszy raz w historii dostrzegł, że metropolie to nasz wspólny interes. Polska potrzebuje metropolii, bo one są paliwem napędowym rozwoju. Na bieżąco rozmawiamy z ministerstwami i liczymy na to, że już wkrótce przejdziemy z etapu rządowego na etap sejmowy - przekonywał Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS

 

 SPOTKANIE NOWOROCZNE OMGGS 20 01 2025 FOT KONRAD KEDZIOR 40

 

- To wyjątkowy czas, wyjątkowy rok, który może nam przynieść nie tylko nadzieje, ale i realne szanse na wykorzystanie metropolitalnego potencjału. Składają się na niego współpraca, kooperacja, wykorzystanie potencjału, tkwiącego w biznesie, administracji samorządowej i nauki. Te wyzwania, jak choćby tworzenie hubu energetycznego - to fakty, bo są już decyzje o budowie elektrowni nuklearnej, za chwile powstaną pierwsze farmy wiatrowe w naszym województwie. Ważne jest, jak przygotowujemy obywateli, mieszkańców, by te cele osiągać, zarówno na poziomie kształcenia zawodowego, które jest realizowane w miastach metropolitalnych, czy też na uniwersytecie - dodał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. 


Jeden z gospodarzy spotkania, profesor dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, przewodniczący Związku Uczelni w Gdańsku, nawiązał do obchodów 55. rocznicy istnienia UG, ale i wspomniał o uniwersytecie, jako placówce o znaczeniu metropolitalnym, posiadającej zarówno ofertę kształcenia, jak i ofertę badań naukowych, a także pracę dla uczonych z całego świata. 

 

SPOTKANIE NOWOROCZNE OMGGS 20 01 2025 FOT KONRAD KEDZIOR 29

 

- Jesteśmy dumni i wdzięczni, że znaleźliśmy się w samym środku prac legislacyjnych nad metropolią, że możemy współpracować z OMGGS przy tym wielkim projekcie, który stanowi wielką szansę rozwoju regionu. Jestem też głęboko przekonany, że pełnimy tu rolę strategiczną jako silnik napędzający jego rozwój - mówił rektor Piotr Stepnowski.  


Oficjalną część spotkania uświetnił koncert Gdańskiej Orkiestry Akademickiej. Zespół zrzesza instrumentalistów z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej w Gdańsku i innych, stanowiąc tym samym doskonałą platformę do integracji. Zespołem dyrygował Marcin Janek - multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer z bogatym doświadczeniem scenicznym.

Fot. K. Kędzior/OMGGS

Galeria:

 

Previous Next Play Pause

 

 

Śledź nas

Pogoda

Reklama

Polecane