W Nowym Dworze Gdańskim odbędzie się IX edycja Dnia Osadnika, święta wszystkich Żuławiaków. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą chrzciny pierwszego dziecka, urodzonego po II wojnie światowej w Nowym Dworze Gdańskim. Początek o godz. 11.30 na stacji kolei wąskotorowej.
W sobotę, 1 października br. już po raz dziewiąty Żuławiacy będą celebrować Dzień Osadnika. Tego dnia mieszkańcy wspominają swoich przodków, którzy po II wojnie światowej mieli odwagę przyjechać na te tereny i ponownie przywrócić życie na Żuławach.
Tematem tegorocznej odsłony naszego święta są chrzciny pierwszego dziecka, urodzonego po wojnie w Nowym Dworze Gdańskim
Ze źródeł historycznych wiemy, że było to wydarzenie bardzo ważne dla lokalnej społeczności, budujące poczucie wspólnoty i polskości na nowych ziemiach.
W trakcie naszej inscenizacji spróbujemy odtworzyć te wydarzenia. Jednocześnie nie zabraknie stałych elementów święta takich jak: rekonstrukcja przybycia osadników na Żuławy, przemarsz ulicami miasta, złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym osadnikom żuławskim oraz pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników.
Po oficjalnej uroczystości chrzcin, przebrani uczestnicy do wspólnego świętowania przy akompaniamencie Kapeli Osadniczej tańce oraz wspólne śpiewanie piosenek z lat wojennych i powojennych
Dzień Osadnika został zainicjowany przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski jako pretekst do pochylenia się nad trudną historią naszego regionu oraz integracji lokalnej społeczności. To jedyne w skali Polski wydarzenie, gdzie nie ma publiczności, a wszyscy są uczestnikami żywej inscenizacji historycznej.
Na chwilę przenosimy się w czasie, oddając hołd naszym rodzicom, dziadkom i pradziadkom, doceniając ich trud, pracę i odwagę. Razem z Samodzielną Grupą Odtworzeniową „Pomorze” oraz z przebranymi w powojenne stroje mieszkańcami odtwarzamy sceny przybycia na ziemie odzyskane pierwszych polskich osadników.