Wydanie nr 157 / 2023   

 

wtorek, 21 marzec 2023 22:24

Sztutowo. Wielki finał w sprawie przekazania zabytku Nowej Kuchni Obozowej Wyróżniony

Napisał
Sztutowo. Wielki finał w sprawie przekazania zabytku Nowej Kuchni Obozowej Muzeum Stutthof

Wielki finał w sprawie przekazania zabytku Nowej Kuchni Obozowej. Dzisiejsza data zapisze się na stałe w historii Gminy Sztutowo.

Po wielu latach wytężonej pracy Wójta Gminy Sztutowo – Roberta Zielińskiego, Dyrektora Muzeum Stutthof – Piotra Tarnowskiego oraz pracowników obu instytucji – aktem notarialnym w drodze darowizny przeniesiono prawo własności nieruchomości zabudowanej tzw. Nowej Kuchni Obozowej, będącej własnością Gminy Sztutowo, na rzecz Muzeum Stutthof w Sztutowie. 

Budynek Nowej Kuchni Obozowej to zabytek historycznie dużej wagi.

Historia budynku Nowej Kuchni rozpoczyna się wraz z podjęciem przez Niemców decyzji o przekształceniu obozu Stutthof w obóz koncentracyjny. Plany rozbudowy zakładały wzniesienie budynku kuchni obozowej, która byłaby w stanie zapewnić posiłki dla ponad 100 000 więźniów. Pracę rozpoczęto połowie 1943 r., zakończono w 1944 r. Tuż przed budynkiem Nowej Kuchni miał rozciągać się nowy, ogromny plac apelowy. Pomimo ukończenia prac budowlanych Nowa Kuchnia nigdy nie pełniła funkcji, jaką dla niej pierwotnie przewidziano. Budynek wykorzystywano jako magazyny, a od sierpnia 1944 r. pełnił również miejsce tymczasowego lokum dla przybywających transportów żydowskich, w większości kobiet. 

 

Wielki finał w sprawie przekazania zabytku Nowej Kuchni Obozowej (2)
Wielki finał w sprawie przekazania zabytku Nowej Kuchni Obozowej (4)
Wielki finał w sprawie przekazania zabytku Nowej Kuchni Obozowej (3)
Wielki finał w sprawie przekazania zabytku Nowej Kuchni Obozowej (5)
Wielki finał w sprawie przekazania zabytku Nowej Kuchni Obozowej (1)
Wielki finał w sprawie przekazania zabytku Nowej Kuchni Obozowej (6)
Wielki finał w sprawie przekazania zabytku Nowej Kuchni Obozowej (7)
Wielki finał w sprawie przekazania zabytku Nowej Kuchni Obozowej (8)
Previous Next Play Pause
fot. Muzeum Stutthof

Losy zabudowań były przewrotne. Decyzją ówczesnych władz, tj. po zakończeniu II wojny światowej i utworzeniu Muzeum Stutthof w Sztutowie, obiekt nie wszedł w jego skład, podobnie jak m.in. hale Niemieckich Zakładów Zbrojeniowych (DAW), budynek psiarni i willa komendanta. Obiekty były wykorzystywane na różne sposoby. Z biegiem lat obiekty, za wyjątkiem tzw. psiarni i budynku komendanta, przestały pełnić jakąkolwiek funkcję. Dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gmina Sztutowo w 2021 r. wykonała dokumentację, która umożliwi przystosowanie i wykorzystanie obiektu na potrzeby zwiedzających. Dokumentacja uzyskała uzgodnienie od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dziś zakończony został pierwszy etap procesu przekazywania zabytków. Przed nami jeszcze wiele wytężonej pracy związanej z przekazaniem kolejnych obiektów.  W dowód uznania za współpracę z Dyrekcją Muzeum Stutthof, Wójt przekazał sadzonkę dębu – jako symbol długowieczności, siły i wytrzymałości, tak aby kolejnym pokoleniom okazać, iż sumienną i wytrwałą pracą można wiele zdziałać. 

W tym ważnym wydarzeniu nie zabrakło również deklaracji Wójta Gminy Sztutowo, iż jako samorząd lokalny zawsze będziemy wspierać wszelkie działania mające na celu ukorzenienie naszej historii, tak aby kolejnym pokoleniom nigdy nie zabrakło wiedzy na temat losów naszych przodków. 

Skomentujjoomla

 Żuławy TV - Regionalna Telewizja z powiatu nowodworskiego.

+48 513 829 291  kontakt@zulawytv.pl