Niemalże codziennie policjanci otrzymują zgłoszenia o znalezionych młodych fokach. Funkcjonariusze radzą co wtedy należy zrobić.
Policjanci niemalże codziennie otrzymują zgłoszenia od spacerowiczów o znalezieniu wycieńczonych i często poranionych młodych fokach. W takiej sytuacji należy poinformować BŁĘKITNY PATROL WWF lub Stację Morską w Helu.
W czwartek 7 kwietnia po godzinie 18:00 dyżurny nowodworskiej policji otrzymał kolejne zgłoszenie od spacerowiczów, którzy na plaży w Krynicy Morskiej zauważyli poranione szczenie foki szarej. Dyżurny nowodworskiej policji poinformował Błękitny Patrol WWF, który zabrał szczenie foki. Jest to kolejna mała foka z terenu Mierzei Wiślanej, która w ciągu ostatnich kilku dni trafia do Ośrodka Rehabilitacji w Helu.
Dla wielu osób nadal jest to nowość i nie wiedząc, jak się mają zachować często, dzwonią z poradą do policjantów. Przełom marca i kwietnia to sezon szczenięcy i czas, w którym możemy zaobserwować wiele małych fok. Mała foka, która zgubi swoją matkę, jest bezbronna i często potrzebuje pomocy człowieka.
Policjanci radzą co w takim przypadku zrobić.
- nie podejmujemy działań na własną rękę,
- nie dotykamy foki,
- zachowujemy odstęp 20-30 m.
- nie podchodzimy z psami, przede wszystkim należy czworonoga trzymać na smyczy i blisko siebie,
- zadbajmy o to, aby zwierzę się nie stresowało, dlatego unikajmy błysków fleszy, głośnych odgłosów i ciągle trzymajmy dystans.
Następnie należy zgłosić obserwację foki, dzwoniąc na telefon alarmowy Błękitnego Patrolu WWF - 795 536 009 lub Stacji Morskiej w Helu - 601 889 940.
Na zdjęciach młode foki znalezione w Jantarze i Stegnie.
Zdjęcia: Stacja Morska w Helu
Inf, foto: KPP Nowy Dwór Gd.