Fragmenty rafy koralowej w bagażach. Funkcjonariusze pomorskiej KAS z Oddziału Celnego Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo przechwycili okazy CITES.
Krajowa Administracja Skarbowa poprzez akcje informacyjne stara się stale podnosić świadomość społeczeństwa i informuje co można, a czego nie można przywieść z zagranicy. Niestety mimo działań edukacyjnych wciąż można spotkać przypadki łamania regulacji prawnych chroniących zagrożone gatunki fauny i flory.
Do tego typu zdarzeń doszło na terenie Portu Lotniczego w Gdańsku, kiedy to wracający z Kajmanów i Miami turyści postanowili przywieźć do domu egzotyczne pamiątki. Na ich nieszczęście bagaże zostały skrupulatnie sprawdzone przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej pełniących służbę w Oddziale Celnym Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo.
Wstępnej kontroli dokonano przy pomocą skanera RTG, a następnie podjęto decyzję o rewizji walizek. We wnętrzu bagaży, które przyleciały z Kajmanów i Miami znaleziono łącznie 23 szt. niezgłoszonych funkcjonariuszom wapiennych szkieletów koralowca. W obu przypadkach zabezpieczone okazy znajdują się na liście chronionych prawem międzynarodowym gatunków fauny i flory.
W związku z nieokazaniem wymaganego przepisami prawa zezwolenia na przywóz oraz świadectwa pochodzenia podróżni naruszyli ustawę o ochronie przyrody.
Podczas prowadzonych czynności podróżni wyjaśnili, że koralowce znaleźli podczas wypoczynku na plaży i potraktował je jako pamiątki z podróży. Ponadto turyści przyznali, że nie mieli świadomości, że ich przywóz do kraju bez niezbędnych dokumentów jest zabroniony.
Okazy zatrzymano do dalszego postępowania wyjaśniającego.
Więcej informacji odnośnie CITES, co nazywamy okazem, jakie gatunki są zagrożone wyginięciem oraz jak uzyskać odpowiednie dokumenty i co obejmuje kontrola celna znajdziemy na stronie Ministerstwa Finansów