Dzień Osadnika w Nowym Dworze Gdańskim to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego mieszkańcy i goście oddają hołd powojennym osadnikom Żuław. Tegorocznym tematem przewodnim będzie kuchnia, a lokalne koła gospodyń wiejskich zaprezentują tradycyjne potrawy z czasów powojennych.
28 września po raz kolejny spotkamy się, aby uczcić naszych odważnych przodków, którzy tuż po II wojnie światowej przybyli na zniszczone i zatopione żuławskie ziemie, przywracając je do życia.
Dzień Osadnika to inicjatywa Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klubu Nowodworskiego. Jest to doskonała okazja, aby zgłębić trudną historię naszego regionu oraz wzmacniać tożsamość współczesnych Żuławiaków.
To wyjątkowe wydarzenie, cieszące się popularnością nie tylko wśród mieszkańców delty Wisły, ale także licznych gości spoza regionu. Kto raz uczestniczył w Dniu Osadnika, zawsze wraca!
Wyjątkowy charakter tej uroczystości tworzą sami uczestnicy – przebrani w stroje z epoki, wspólnie z grupami rekonstrukcyjnymi, odtwarzają moment przybycia pierwszych polskich osadników na Żuławy po wojnie.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest KUCHNIA!
Kuchnia to symbol domowego ogniska, a w wielu żuławskich domach była centrum życia, królestwem naszych mam i babć. To także pamięć zapisana w smakach, będąca istotnym elementem naszej tożsamości. W tym roku, dzięki współpracy z lokalnymi kołami gospodyń wiejskich, uczestnicy będą mieli okazję spróbować potraw z czasów powojennych.
Nie zabraknie również stałych elementów naszego święta: rekonstrukcji przybycia osadników na stację kolei wąskotorowej, wspólnego przemarszu ulicami miasta, złożenia kwiatów pod pomnikiem osadników żuławskich oraz pamiątkowego zdjęcia wszystkich uczestników.
Zapraszamy serdecznie do wspólnego świętowania!
PROGRAM XI DNIA OSADNIKA:
11:30-12:00 Inscenizacja przybycia na Żuławy powojennych osadników w wykonaniu Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” (Stacja Żuławskiej Kolei Dojazdowej, ul. Dworcowa 29).
12:00-12:30 Przemarsz osadników żuławskich z udziałem mieszkańców przebranych w stroje z epoki i Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej „Pomorze” Zatrzymanie się i złożenie kwiatów pod pomnikiem żuławskich osadników przy ul. Dworcowej (przemarsz ulicami Dworcową, Obrońców Westerplatte, Sikorskiego, Wejhera i Kopernika do Żuławskiego Parku Historycznego).
12:30 do 15:00
miejsce: teren przy Żuławskim Parku Historycznym
- Pamiątkowe zdjęcie grupowe uczestników XI Dnia Osadnika
- Kuchenne wspomnienia z czasów powojennych wraz z degustacją potraw przygotowanych przez Żuławskie Gospodynie.
- Opowieść o tym jak dawniej jedzono – Aleksandra Kucharska
Aleksandra Kucharska jest jedną z najlepszych znawczyń dawnej kuchni naszego regionu. Jako muzealniczka i rekonstruktorka historyczna od lat prowadzi pokazy i warsztaty związane tematycznie z kulinariami. W 2022 roku stworzyła – we współpracy z fotografką Katarzyną Fiszer – książkę „Smaki Gdańska”.
- Wspólna zabawa przy akompaniamencie Kapeli Osadniczej
Organizator: Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski, Żuławski Park Historyczny.
Współorganizatorzy i partnerzy: Gmina Nowy Dwór Gdański, Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze”, Żuławski Ośrodek Kultury, KOS Kraina Otwartej Sztuki, Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych, Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Dworze Gdańskim, Liceum Ogólnokształcące w Nowym Dworze Gdańskim, Zespół Szkół w Nowym Dworze Gdańskim, Szkolny Klub Wolontariatu S.P. nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim, Gospoda Mały Holender, KGW w Marynowach, Stowarzyszenie Przyjaciół Marzęcina, KGW w Kmiecinie, Stowarzyszenie KGW w Orłowie, Stowarzyszenie Nasze Żuławy, KGW Słoneczny Poranek w Lubieszewie, KGW Żuławianie w Drewnicy, KGW w Gniazdowie, KGW w Nowej Kościelnicy, KGW Szpilki w Bronowie.