W ramach Aktywnego Sołectwa Pomorskiego gminy wiejskie i miejsko-wiejskie mogą otrzymać nawet 10 tys. zł. Środki można przeznaczyć na remont świetlicy wiejskiej, budowę boiska, siłowni pod chmurką lub miejsca integracji mieszkańców.
W poprzednim roku z dofinansowania o łącznej wysokości 400 tys. zł skorzystało 40 gmin, a w pierwszej edycji Aktywnego Sołectwa Pomorskiego w 2018 roku 30 gmin. Dzięki temu pomorskie wsie wzbogaciły się m.in. o place zabaw, boiska, scenę plenerową i drewniane wiaty. Zmodernizowano budynek dla Koła Gospodyń Wiejskich i zrewitalizowano zespół parkowo-dworski.
Dla mieszkańców
To już trzecia edycja przedsięwzięcia Aktywne Sołectwo Pomorskie organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Zadania, które mogą otrzymać dofinansowanie, powinny służyć potrzebom mieszkańców wsi. – Chcemy, by pomorskie wsie piękniały i stawały się bardziej przyjazne mieszkańcom poprzez wspieranie rozwoju lokalnej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Inicjatywy umacniają kontakty społeczne też przez tworzenie wspólnych przestrzeni. Dlatego mile widziane są wszelkie miejsca, które integrują mieszkańców wsi, jak świetlice, boiska, wiaty, miejsca na ognisko, sceny plenerowe.– tłumaczy Sarnowski.
W tegorocznej edycji zadania będą także ocenianie pod względem edukacyjnym oraz zachowania dziedzictwa kulturowego. Dodatkowo punktowane będą zadania związane z turystyką i infrastrukturą turystyczną, których realizacja wpływa na rozwój regionu i wpisuje się w Strategię Rozwoju Województwa Pomorskiego.
Co trzeba wiedzieć o konkursie
Starający się o dofinansowane mogą dysponować wkładem własnym, a o środki finansowe dla sołectw mogą ubiegać się gminy.
Zgodnie z regulaminem realizacja projektów musi zakończyć się najpóźniej 13 listopada 2020 roku. – To ważne, by wypełnione dokumenty złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 14 lutego 2020 roku – podkreśla Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska UMWP. – Liczy się data wpływu do urzędu, a nie stempla pocztowego – dodaje Pałkowski.
Wnioski oceni specjalnie powołana przez marszałka województwa pomorskiego komisja. Wyniki zostaną ogłoszone w maju 2020 roku.
Zob. Zasady Aktywne Sołectwo Pomorskie 2020 (pdf).
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego