Wydanie nr 340 / 2022   

 

środa, 31 sierpień 2022 22:44

Lato z wędką. Zawody wędkarskie pod patronatem Starosty Nowodworskiego. Wyróżniony

Napisał
Pod Honorowym Patronatem Starosty Nowodworskiego odbyły się zawody wędkarskie "Lato z wędką" zorganizowane przez Koło nr 6 PZW w Nowym Dworze Gdańskim. Do rywalizacji stanęło około 120 osób.  Wydarzenie miało miejsce w Tujsku dzięki uprzejmości Pana Romana Glazer, który udostępnił swój staw startującym. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!!
W minioną niedzielę 28.08.2022 odbyła się kolejna edycja zawodów wędkarskich dla dzieci i młodzieży, która od kilku lat, rokrocznie organizowana jest przez Koło nr 6 PZW w Nowym Dworze Gdańskim pod Patronatem Starosty Nowodworskiego. 
 
Zbiórka uczestników wyznaczona była na 8 30 w miejscowości Tujsk na łowisku należącym do Pana Romana Glazera. Niestety okres wakacyjny i zatłoczona droga na Stegnę oraz kolizja przed samym Tujskiem spowodowały, że uczestnicy musieli kierować się na zawody objazdami przez Marzęcino i Wybicko co spowodowało, że rozpoczęcie imprezy miało miejsce o godzinie 9 00.
 
Godne pochwały jest to, że na zbiórce pojawiła się cała 30 zapisanych wcześniej uczestników co jest ewenementem in plus ostatnich lat. Po przywitaniu przybyłych i sprawdzeniu obecności, zgromadzonym przypomniane zostały zasady wędkowania oraz zachowania nad wodą. Następnie każda z trzech grup wiekowych przystąpiła do losowania stanowisk – w tradycyjny już sposób wybierając soczek w kartoniku, który pod spodem skrywał numer stanowiska. Następnie zawodnicy wraz z opiekunami udali się na wcześniej wylosowane stanowiska by przygotować się do wędkowania. Szykując zanęty, przynęty oraz wędki zawodnicy oczekiwali na sygnał, który rozbrzmiał o godzinie 9.45 rozpoczynając zmagania, których koniec wyznaczony został na godzinę 12 00.
 
- Należy podziękować tym, bez których ten piknik rodzinny nie miał by miejsca i takiej oprawy. Szczególne podziękowania należą się dla 3 Pań, o których w emocjach i ferworze walki zapomniałem podczas podziękowań w trakcie zawodów. Z tego miejsca przepraszam i bardzo dziękuje za Pań życzliwość i pomoc - mwi prezes PZW koła nr 6 Paweł Makarski.
 
Pani Katarzyna Studzińska oraz Pani Izabela Kowalska – podarowały nam prawie wszystkie smakołyki, które serwowane były z grilla
Pani Teresa Aftomonkin – przygotowała 15 litrów pysznej, schłodzonej lemoniady
 
W dalszej części podziękowania trafiają do:
Pan Roman Glazer – zawsze możemy liczyć na jego gościnność i malownicze łowisko z bogatym rybostanem
Pan Starosta Nowodworski Jacek Gross oraz Rada Powiatu – pozytywnie opiniują nasz wniosek o Honorowy Patronat, dzięki czemu dokładają się do puli nagród, jakie możemy rozdać naszym milusińskim
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska MALUTA – dzięki uprzejmości władz mleczarni możemy podczas zawodów serwować uczestnikom pyszne serki i jogurty
Od wielu lat są także z nami nowodworskie sklepy wędkarskie, które dokładają się do puli nagród:
JOLANTA – Pani Jolanta Michta
WĘDKARSKA PASJA - Pani Beata Lewandowska
ZANDER – Pan Damian Aftomonkin
 
Państwo Cezary i Justyna Kruczkowscy – ufundowali pięknego krasnala za najdłuższą rybę zawodów
 
Podziękowania należą się także wszystkim członkom Koła nr 6 PZW w Nowym Dworze Gdańskim, których w tym roku mamy ponad 700. To dzięki Waszej przynależności do nowodworskiego Koła i opłacaniu tam składek mamy fundusze by organizować właśnie takie imprezy.
Na koniec moc podziękowań należy się także moim współpracownikom z Zarządu Koła, którzy wraz ze mną pracowali nad organizacją tej imprezy. Szczególne dziękuje tym, którzy w pocie czoła „walczyli” tam w niedzielę byście z imprezy wyszli najedzeni, napici i z odpowiednimi nagrodami - a co najważniejsze z uśmiechem na ustach. Pan Wacław Kompanowski, Pan Andrzej Rosa, Pan Damian Aftomonkin, Pan Bartłomiej Korczyc
 
Zawodnicy o godzinie 9 45 rozpoczęli wędkowanie. Do wody trafiły pierwsze kule zanęty a dosłownie po kilkunastu sekundach na brzegu zaczęły lądować pierwsze złowione ryby. Taktyki były różne. Dominowały baty od 4 m do 7 metrów długości. Niektórzy uczestnicy nastawili się na wędkowanie odległościowe. Dało się także zauważyć jedną tyczkę wśród 30 uczestników. Jeśli chodzi o przynęty to dominowały te żywe w postaci białych robaków oraz pinki. Ci, którzy nastawili się na większe okazy próbowali swoich sił z kukurydzą na haku. Jeśli chodzi o mieszanki zanętowe to także widać było duży profesjonalizm wśród startujących i pełną gamę zastosowanych produktów z różnego rodzaju dodatkami i atraktorami. Rybostan, który dominował tego dnia to w większości płocie i wzdręgi, które na stawie u Pana Romana są naprawdę pokaźnych rozmiarów. Trafiały się także leszcze, krąpie, okonie. Łupem jednego z uczestników padł także jesiotr o długości 76,5 cm i wadze 1,34 kg. W trakcie zmagań dało się słyszeć podpowiedzi licznie zgromadzonej publiczności w większości rodziców oraz dziadków.
 
Nie obyło się także bez pomocy w samym wędkowaniu szczególnie w kategorii wiekowej 5-8 lat gdzie dzieciaczki stawiają swoje pierwsze kroki wędkarskie. W najstarszej kategorii tj. 13-16 widać było już samodzielność uczestników co bardzo cieszy. W samo południe rozbrzmiał sygnał kończący zawody i przystąpiono do ważenia. Osoby, które nie złowiły tego dnia ryby można było policzyć dosłownie na palcach jednej ręki. Gdy komisja sędziowska zakończyła ważenie udała wszyscy udali się na przygotowane pyszności z grilla oraz słodkości. 
 
Starosta Nowodworski Pan Jacek Gross,  gratulował każdemu z uczestników wręczając nagrody.  Jak zwykle odbyło się także losowanie nagród niespodzianek spośród wszystkich uczestników. Oczywiście były także nagrody za najcięższą i najdłuższą rybę zawodów. Każdy uczestnik zawodów otrzymał także pamiątkowy medal a trójka najlepszych w każdej kategorii otrzymała pamiątkowe puchary.
 
Najdłuższa ryba zawodów – jesiotr 76,5 cm – Piotr Jakimczuk
Najcięższa ryba zawodów – jesiotr 1,340 kg – Piotr Jakimczuk
Podium w kategorii 5-8 lat
1 miejsce - Olivier Janecki 3,605 kg
2 miejsce - Kornelia Makarska 2,725 kg
3 miejsce - Franciszek Korczyc 1,750 kg
Podium w kategorii 9-12 lat
1 miejsce – Piotr Jakimczuk 1,340 kg
2 miejsce – Bartosz Kłys 0,545 kg
3 miejsce – Andrzej Doba 0,395 kg
Podium w kategorii 13-16 lat
1 miejsce – Jakub Kos 0,780 kg
2 miejsce – Ksawery Pażątka-Lipiński 0,405 kg
3 miejsce – Emili Lewandowska 0,205 kg
 
 

Skomentuj