Wydanie nr 340 / 2022   

 

wtorek, 20 wrzesień 2022 22:15

Sezon na grzyby. Co warto wiedzieć przed wyprawą do lasu? Wyróżniony

Napisał
Sezon na grzyby. Co warto wiedzieć przed wyprawą do lasu? Sezon na grzyby. Co warto wiedzieć przed wyprawą do lasu?
Jak się przygotować do zbierania grzybów? Jak je rozróżniać ? w co zbierać? Przede wszystkim przed wybraniem się na grzyby warto się odpowiednio wyposażyć, zwłaszcza w wiedzę na temat grzybów.
 
Wybieracie się na grzyby? Rozpoczyna się sezon grzybowy. Zanim się wybierzecie dobrze jest odbyć wcześniej kilka wypraw z kimś bardziej doświadczonym, kto nauczy początkującego grzybiarza, jak wygląda zbieranie grzybów w praktyce. Są oczywiście różne atlasy grzybów, które także należy przestudiować, jednak praktyka pod okiem mistrza to coś zupełnie innego. Taka osoba nie tylko podpowie, jak rozróżnić pyszną kanię od trującego muchomora sromotnikowego, ale pokaże także sprawdzone sposoby na to, jak prawidłowo zbierać grzyby, by nie uszkodzić grzybni.
 
Zapraszamy do skorzystania z wiedzy sympatycznego pana Sebastiana Nowakowskiego z Parku krajobrazowego na Mierzei Wiślanej, który dysponuje obszerną wiedzą na temat grzybów.

 


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny  podaje podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania:
  1. Należy zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy żadnych wątpliwości, że są jadalne (warto korzystać z atlasów).
  2. Należy zbierać wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone, gdyż młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku są najczęściej przyczyną tragicznych pomyłek, ważną cechą pozwalającą na stwierdzenie czy mamy do czynienia z muchomorem sromotnikowym jest obecność pochwy przy nasadzie trzonu tego grzyba.
  3. Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia.
  4. Należy unikać błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących (zabarwienie cebuli podczas gotowania, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak – niektóre gatunki śmiertelnie trujące mają przyjemny, słodkawy smak).
  5. Należy zbierać grzyby w przewiewne koszyki np. wiklinowe, w żadnym przypadku w reklamówki foliowe, bo powoduje to zaparzanie i przyspiesza psucie grzybów.
  6. Nie należy zbierać grzybów w okolicach dużych zakładów produkcyjnych, jak również rosnących w rowach lub na skraju lasu, przy drogach o dużym natężeniu ruchu - grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.

Skomentuj