Wydanie nr 157 / 2023   

 

piątek, 10 marzec 2023 22:18

Wieczór pasyjny w Stegnie. Zaproszenie na koncert do kościoła. Wyróżniony

Napisał

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu, Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie, Parafia Trójcy Świętej w Elblągu oraz Towarzystwo Przyjaciół Fromborka serdecznie zapraszają w dniu 25 marca 2023 r. (sobota) o godz. 19.00 do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie i 26 marca 2023 r. (niedziela) o godz. 19.00 do kościoła pw. Trójcy Świętej w Elblągu na „WIECZÓR PASYJNY”.

W koncercie wezmą udział: kwartet smyczkowy, wokaliści klasy śpiewu ZPSM w Elblągu oraz zaproszeni goście:

Marcela Wierzbicka- Opalińska - sopran, Magdalena Poronin – mezzosopran, Dominik Opaliński – bas-baryton Aleksandra Serocka – bassocontinuo oraz soliści elbląskiego Chóru Cantata pod dyrekcją Marty Drózdy – Kulkowskiej.

Koncert poprowadzi – Jan Brzozecki.

W programie usłyszymy m.in. Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego oraz Ave Maria Gomeza Wiliama.

Koncert narodził się z potrzeby serca, by poprzez muzykę ukazać okres Wielkiego Postu i przygotowań do Wielkanocy. Pomysłodawcami wydarzenia były osoby kochające muzykę i jej wpływ na naszą osobowość. Pomogli nauczyciele, a do nich dołączyli uczniowie pragnący pokazać swoje umiejętności, a następnie rodzice, którzy wsparli ich swoim wysiłkiem i determinacją. Pomocy przy koncercie nie odmówili zaproszeni goście, którzy z chęcią podzielą się swoimi umiejętnościami.

 

Nieocenioną pomoc okazali także proboszczowie obu świątyń:
ks. Grzegorz Puchalski i ks. Ryszard Półtorak, którzy zadbali, by koncerty miały niecodzienną oprawę.

Bardzo serdecznie zapraszamy na koncerty.

Wstęp wolny.

 

wieczór pasyjny stegna

 

Marcela Wierzbicka-Opalińska – z wykształcenia jest śpiewaczką operową, pedagogiem oraz coach wokalnym. Absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Swoje umiejętności doskonaliła uczestnicząc w seminariach wokalnych prowadzonych m.in. przez Helenę Łazarską, Olgę Pasiecznik, Hedwig Fassbender, Izabellę Kłosińską, Neila Shicoffa, Marka Rzepkę oraz Tomasza Koniecznego.

Na scenie zadebiutowała partią Tatiany w operze Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego (XXII Bydgoski Festiwal Operowy). Ponadto wcieliła się w czołowe partie mozartowskie, takie jak: Hrabina w Weselu Figara, Pamina
w Czarodziejskim flecie czy Donna Elvira w Don Giovannim (Kammeroper Rheinsberg). W grudniu 2017 roku wykonała partię Woglindy z opery Das Rheingold R. Wagnera z udziałem Tomasza Koniecznego i Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Michała Klauzy w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Również tam, wzięła udział w prawykonaniu dzieła Jamesa Newtona Psalm 119 (Caph) z udziałem Polskiej Orkiestry Symfonia Iuventus pod dyrekcją Wojciecha Semerau-Siemianowskiego. Współpracowała z Orkiestrą Polskiego Radia, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Filharmonią Pomorską, Filharmonią Warmińsko-Mazurską, Filharmonią Koszalińską, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica, Torunską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoników Bydgoskich oraz Capellą Bydgostiensis. Posiada duże doświadczenie sceniczne. Występuje na scenach w kraju i za granicą. Jest finalistką IV Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Nicalaja Ghiaurova w Modenie (Włochy 2022) oraz półfinalistką X Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Klaudii Taev w Estonii (2017), laureatką III Nagrody na VII Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie (2016), III Nagrody oraz Nagród Specjalnych na V Konkursie Wokalnym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2015), III Nagrody oraz Nagród Specjalnych na I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Sosnowcu (2015).

Magdalena Poronin – jest rodowitą inowrocławianką. Swą edukację muzyczną rozpoczęła jako 7-latka w klasie akordeonu u prof. Tadeusza Bugajaka w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. Ukończyła ją w klasie śpiewu solowego dr. hab. Małgorzaty Ratajczak w roku 2008. Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy ukończyła w 2013 roku, w klasie prof. dr. hab. Małgorzaty Greli. Jej debiut sceniczny miał miejsce w roku 2011 w Filharmonii Pomorskiej podczas Koncertu Karnawałowego pod batutą Zygmunta Rycherta. Koncertowała tam wielokrotnie biorąc udział m.in. w prezentacji tak znanych dzieł jak "Msza koronacyjna" C-dur W.A. Mozarta
i "Stabat Mater" K. Szymanowskiego. W Operze Nova debiutowała podczas IV Operowego Forum Młodych rolą Volpina z opery "Aptekarz" J. Haydna. Tam też kreowała rolę Babci w operze "Krótkie Życie" M. de Falli. W roku 2012 wzięła udział w nagraniu dla TV Trwam "Requiem" W.A. Mozarta oraz oratorium "Cierpienia Chrystusa" P. Pasternaka, które odbyło się w bazylice św. Wincentego a Pauolo w Bydgoszczy. W tym samym czasie zdobyła nagrodę publiczności na Festiwalu Akademii Muzycznych w Warszawie i w uznaniu zasług otrzymała stypendium ministra kultury. Magdalena Poronin jest dwukrotną finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego "Złote Głosy", którego finał odbywał się na Zamku Królewskim w Warszawie oraz finalistką III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Mławie. Artystka współpracowała z bydgoską Orkiestrą im. J. Straussa Marka Czekały, który prowadzi również Inowrocławską Orkiestrę Promenadową oraz z bydgoskim kwartetem Arte Con Brio. Była pedagogiem śpiewu solowego w Szkole Muzycznej I st. w Gąbinie (woj. Mazowieckie), a obecnie jest pedagogiem klasy śpiewu w Zespole Szkół Muzycznych im. K. Wiłkomirskiego w Elblągu.

Dominik Opaliński – bas-baryton, edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Kętrzynie w klasie fortepianu, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (studia licencjackie) oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (studia magisterskie). Na scenie zadebiutował jeszcze jako student, partią Sempronia w operze Lo Speziale J. Haydna podczas III Operowego Forum Młodych (Opera Nova, Bydgoszcz 2011). Wielokrotnie wykonywał dzieła Krzysztofa Pendereckiego, a w 2018 roku z okazji 85 lecia urodzin Mistrza, wykonał partię basową w „Te Deum” Jego autorstwa. Ponadto wcielał się w role w operach takich twórców jak: G.F. Haendel, G. Paisiello, W.A. Mozart, G. Rossini, S. Moniuszko, G. Puccini, R. Wagner, M. Nymann. W 2016 roku powierzono mu rolę Bourdera w operze Ubu Rex K. Pendereckiego (Opera Śląska, Bytom). Premiera została okrzyknięta najlepszą z dotychczasowych realizacji tego tytułu oraz zdobyła ZŁOTĄ MASKĘ w kategorii NAJLEPSZY SPEKTAKL. Posiada również bogaty repertuar oratoryjny. Współpracuje z Filharmonią Pomorską, Filharmonią Śląską, Filharmonią Warmińsko – Mazurską, Operą Śląską, Operą Wrocławską. Brał udział w licznych festiwalach m.in.: Bydgoski Festiwal Operowy, Bydgoski Festiwal Muzyczny, Opera Rara w Krakowie, Festiwal Oper Współczesnych we Wrocławiu, Poziom 320 w Zabrzu, Penderecki85 w Krakowie. Występował u boku takich dyrygentów jak np.: Mirosław Jacek Błaszczyk, Jurek Dybał, Piotr Sułkowski, Marek Wroniszewski, Janusz Przybylski, Zygmunt Rychert, Piotr Deptuch, Rafał Janiak, Volker Perplies, Dainius Pavilionis. Równocześnie od kilku lat zajmuje się edukacją muzyczną dzieci oraz dorosłych, prowadząc liczne zajęcia podczas obozów, kursów muzycznych, gdzie jego warsztat zawsze był doceniany zarówno przez uczestników, jak i organizatorów. Od 3 lat współpracuje ze Szkoła Podstawową Przystań Montessori w Zielonce, gdzie jest odpowiedzialny m.in. za projekty artystyczne odbywające się w tej placówce.

Skomentujjoomla

 Żuławy TV - Regionalna Telewizja z powiatu nowodworskiego.

+48 513 829 291  kontakt@zulawytv.pl