Wydanie nr 157 / 2023   

 

piątek, 24 marzec 2023 23:09

Ćwiczenia Zalew-23. Żołnierze Wojska Polskiego wraz z sojusznikami przeprawią się przez Mierzeję Wiślaną Wyróżniony

Napisał

16. Dywizja Zmechanizowana przeprowadzi ćwiczenie taktyczne z wojskami sojuszniczymi pod kryptonimem Zalew-23 w rejonie Mierzei Wiślanej. Ćwiczenie będzie prowadzone we współpracy z Batalionową Grupą Bojową NATO, Marynarką Wojenną, Wojskami Obrony Terytorialnej oraz Wojskami Inżynieryjnymi.

Jak poinformowała rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Magdalena Kościńska, jest to największe przedsięwzięcie szkoleniowe realizowane przez dywizję w 2023 roku.

Głównym zadaniem, które czeka żołnierzy jednostek, jest nabycie nowych umiejętności i szkolenie się w nowym terenie, w którym mamy możliwość pierwszy raz od dłuższego czasu działać, a także nawiązanie współpracy z innymi jednostkami, jak również z Batalionową Grupą Bojową NATO, która stacjonuje w Orzyszu.

W ćwiczeniu uczestniczy 2500 żołnierzy z jednostek Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Inspektoratu Wsparcia SZ, WOT oraz sił sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Ponadto, w ćwiczeniu zaangażowanych jest około 500 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego. Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację zadań nie tylko na obszarze Mierzei Wiślanej, ale również na Przykoszarowym Placu Ćwiczeń Modrzewinie, 22 Bazie Lotniczej w Malborku oraz Porcie Wojennym w Gdyni.

W ubiegłym roku żołnierze ćwiczyli na jeziorze Kępno na Mazurach – między Orzyszem a Ełkiem. Przeprawiali się też przez Wisłę. Teraz testują swoje umiejętności na większym obszarze, jakim jest Mierzeja Wiślana.

Jak wyjaśniła mjr Kościńska dla Radio Olsztyn, oficjalne rozpoczęcie ćwiczenia to 24 marca 2023 r. Jako główny element ćwiczenia zaplanowano wykonanie przeprawy przez Mierzeję Wiślaną przez pododdziały 15 Brygady Zmechanizowanej oraz Batalionową Grupę Bojową eFP przy wsparciu żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych.


W najbliższych dniach jednostki 16 Dywizji Zmechanizowanej, w tym 9BBKPanc. oraz wojska sojusznicze zrealizują przedsięwzięcia szkoleniowe w rejonie Mierzei Wiślanej.

Media

Skomentujjoomla

 Żuławy TV - Regionalna Telewizja z powiatu nowodworskiego.

+48 513 829 291  kontakt@zulawytv.pl