Wydanie nr 111 / 2023   

 

środa, 14 luty 2024 22:26

Alarmowy poziom wody na Wiśle: Stany ostrzegawcze przekroczone od Tczewa do Ujścia. Wyróżniony

Napisał
Wysoki stan wody na Wiśle w Drewnicy Wysoki stan wody na Wiśle w Drewnicy Paulina Fortas

Nadchodzące dni mogą przynieść poważne wyzwania związane z poziomem wody na Wiśle. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje alarmowy stan rzeki od Tczewa do ujścia

Na odcinku Wisły, od Tczewa do ujścia, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje podniesienie poziomu wody na poziom alarmowy. Szansa wystąpienia tego zjawiska szacowana jest na 85 procent. Wzrost poziomu wody związany jest z odpływem wód opadowo-roztopowych z górnej części dorzecza. Na obszarze ujściowym Wisły przewiduje się kontynuację wzrostu poziomu wody, przekraczając stan ostrzegawczy.

Dodatkowo, na większości rzek w regionie Dolnej Wisły obserwuje się stany ostrzegawcze. W związku z tym ogłoszono pogotowia przeciwpowodziowe, a służby #WodyPolskie pozostają w gotowości. Przeprowadzany jest intensywny monitoring rzek i urządzeń hydrotechnicznych.

Stany ostrzegawcze zostały już przekroczone, szczególnie na wodowskazie Gdańsk-Przegalina przy rzece Wiśle, gdzie poziom wynosi 702 cm, przekraczając granicę stanów alarmowych o 2 cm. Rzeka Wisła od Chełmna do Gdańskiej Głowy również charakteryzuje się wysokimi stanami, zwłaszcza w obszarze ujściowym związanym ze średnim napełnieniem Zatoki Gdańskiej. W związku z tym należy zachować ostrożność i śledzić aktualne komunikaty oraz zalecenia służb.

Ponadto na większości rzek regionu Dolnej Wisły obserwuje się stany ostrzegawcze.
na wodowskazie Gdańsk-Przegalina – rz. Wisła, 702 cm, +2 cm powyżej granicy stanów alarmowych
rz. Wisła – od Chełmna do Gdańskiej Głowy (na Ujściu stany wysokie w związku ze średnim napełnieniem Zatoki Gdańskiej)
rz. Słupia – Charnowo, Słupsk
rz. Łeba - Lębork 2,
rz. Reda – Wejherowo
rz. Wierzyca – Bożepole Szlacheckie, Brody Pomorskie
rz. Brda – Tuchola
rz. Drwęca – Brodnica

Skomentujjoomla

 Żuławy TV - Regionalna Telewizja z powiatu nowodworskiego.

+48 513 829 291  kontakt@zulawytv.pl