Wydanie nr 338 / 2024   

 

poniedziałek, 24 czerwiec 2024 14:05

Remont zabytkowej wieży Kościoła św. Anny w Marynowach Wyróżniony

Napisał
Remont zabytkowej wieży Kościoła św. Anny w Marynowach Edyta Kozakiewicz
Remont zabytkowej wieży Kościoła św. Anny w Marynowach
 
Rozpoczął się długo oczekiwany remont zabytkowej wieży kościoła św. Anny w Marynowach, położonego w powiecie nowodworskim. Dotychczasowe cynkowe poszycie wokół dzwonnicy, które było w opłakanym stanie, zostanie wymienione na trwałe i estetyczne pokrycie miedziane.
 
Historia Świątyni
 
Kościół św. Anny w Marynowach został wybudowany w 1346 roku i jest ważnym świadkiem średniowiecznej architektury sakralnej. Mimo upływu czasu, większość gotyckich murów świątyni przetrwała w niemal nienaruszonym stanie, chociaż niektóre elementy konstrukcji noszą ślady starzenia.
 
Kosztowne Prace Konserwatorskie
 
– Po tylu latach nie może być inaczej – mówi proboszcz parafii i pasjonat historii Żuław, ksiądz Andrzej Wach. Ze względu na znaczne zniszczenie poszycia dzwonnicy, remont zabytkowej wieży XIV-wiecznego kościoła stał się koniecznością. Cynkowa blacha była tak mocno skorodowana, że woda przeciekała do wnętrza, zagrażając drewnianej konstrukcji wieży, która ma niemal 300 lat.
 
Wieża, w przeciwieństwie do reszty gotyckiej świątyni, była przebudowywana w latach 1771-1773, co dodaje jej wyjątkowego charakteru. Remont, którego koszt wynosi 300 tysięcy złotych, jest finansowany z drugiej edycji rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Obecnie trwają również prace konserwatorskie nad ołtarzem kościoła, które mają zakończyć się pod koniec lata.
 
Najstarsze Organy Renesansowe w Polsce?
 
Niedawno historycy dokonali fascynującego odkrycia dotyczącego kościoła w Marynowach. Organy, które znajdują się na kościelnym chórze i wcześniej były uznawane za XIX-wieczne, okazały się znacznie starsze. Podczas badań konserwatorskich wewnątrz instrumentu odnaleziono zapisany kredą rok 1630.
 
– To niesamowite znalezisko. Oznacza to, że możemy mieć do czynienia z najstarszymi organami renesansowymi w Polsce. W środku znajduje się cały, oryginalny mechanizm renesansowy – wyjaśnia ks. Andrzej Wach. W kartach konserwatorskich z lat 60. XX wieku instrument figuruje jako barokowy, prawdopodobnie z powodu barokowych zdobień.
 
Proboszcz, we współpracy z historykami, intensywnie pracuje nad ustaleniem autora oraz pochodzenia instrumentu. Wiadomo na pewno, że organy zostały sprowadzone do XIV-wiecznej świątyni przed II Wojną Światową, prawdopodobnie z południa Polski.
 
Remont kościoła św. Anny w Marynowach to ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności i wszystkich miłośników zabytków. Prace te nie tylko chronią dziedzictwo kulturowe regionu, ale także odkrywają nowe fakty o historii tego unikatowego miejsca.
 
remont kościoła w Marynowach06
remont kościoła w Marynowach07
remont kościoła w Marynowach08
remont kościoła w Marynowach09
remont kościoła w Marynowach10
remont kościoła w Marynowach01
remont kościoła w Marynowach04
remont kościoła w Marynowach05
remont kościoła w Marynowach11
remont kościoła w Marynowach02
remont kościoła w Marynowach03
Previous Next Play Pause

Skomentuj