W dniu 17 maja w Urzędzie Miejskim w Nowym Dworze Gdańskim odbyła się II Konferencja Klimatyczna, której celem było uzyskanie szerokiego spojrzenia na zmiany zachodzące w naturze, zarówno w przeszłości, jak i obecnie.
Łukasz Kępski z Muzeum Żuławskiego, członek Klubu Nowodworskiego, omówił historyczne aspekty ochrony przeciwpowodziowej, w tym rolę Związków Wałowych i mentalność dawnych Żuławiaków związaną z wodą. Prof. Cezary Obracht-Prondzyński z Uniwersytetu Gdańskiego skupił się na nieuchronnych zmianach społecznych wymuszanych przez zmiany klimatyczne.
Główne tematy konferencji dotyczyły klimatu. Prof. Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk mówił o "Nature Based Solutions" i zrównoważonym zarządzaniu naturalnymi procesami. Profesorowie Szymon Malinowski oraz Hans von Storch przedstawili badania nad przyspieszaniem zmian klimatycznych i kierunkami działań, które mogą je spowolnić. Prof. Herman Hummel podzielił się doświadczeniami holenderskimi, pokazując, jak technologia może wspierać naturę.
Dr Anna Rubczak z Politechniki Gdańskiej omówiła projekty oswajania wody w kontekście zmian klimatycznych, zadając pytanie, czy Żuławiacy będą budować domy na wodzie. Po części naukowej odbyła się dyskusja prowadzona przez dziennikarza Tomasza Słomczyńskiego. Wzięli w niej udział m.in. senator Jerzy Wcisła oraz Halina Czarnecka, doradczyni Parlamentarnego Zespołu do Spraw Żuław.
Na zakończenie konferencji uczestnicy podpisali "Deklarację współpracy na rzecz bezpiecznej przyszłości Żuław". Po części oficjalnej goście mieli okazję wziąć udział w rejsie rzeką Tugą, podczas którego naukowcy podkreślili potrzebę monitorowania tego unikalnego krajobrazu.
Kolejna Konferencja Klimatyczna planowana jest za rok.
Inicjatorami II Konferencji Klimatycznej byli Marek Opitz, prezes Klubu Nowodworskiego, oraz Jacek Michalski, prezes Stowarzyszenia Żuławy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź „Żuławy Tv” codziennie. Obserwuj www.zulawytv.pl