Konferencja dot. budowy obserwatorium w Gminie Sztutowo z udziałem inwestora oraz Dyrektora Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła sie 16 października 2018 roku w Urzędzie Gminy.
Gmina Sztutowo bierze udział w międzynarodowym projekcie budowy największego publicznego teleskopu. Pierwsze tego typu na świecie publiczne obserwatorium ma powstać w Gminie Sztutowo na obszarze Żuław Wiślanych. – Dlaczego Sztutowo? Z racji lokalizacji jest to atrakcyjniejsza, północna część Polski, gmina ma też bardzo dobre warunki świetlne, jest tam po prostu ciemne niebo – wyjaśnia A. Błaszczyk.
W ramach projektu powstanie ośrodek będący swoistego rodzaju parkiem astronomicznych, naukowych atrakcji z bazą noclegową i całą infrastrukturą. – Postawione będą dwa ośrodki funkcjonujące jako jedna jednostka. Główny ośrodek, gdzie będzie znajdować się całe zarządzanie, będzie znajdować się w Polsce, a ośrodek, gdzie będzie znajdować się większa część teleskopów, będzie znajdować się na Teneryfie z racji warunków obserwacyjnych.
Ośrodki będą w pełni otwarte dla zwiedzających, będą funkcjonowały w postaci pewnego rodzaju parku atrakcji naukowych. Zarówno do polskiego ośrodka, jak i tego na Teneryfie, będzie można po prostu przyjść i zwiedzać. Zobaczyć jak funkcjonują te teleskopy, jaki dają obraz, chcemy dać możliwość takiemu odwiedzającemu spojrzeć w taki teleskop, a prywatnej osobie możliwość zrobienia własnych obserwacji.
To jest to, czego dotychczas obserwatoria nie dawały – wyjaśnia Błaszczyk. Teraz jest tak, że większość teleskopów i obserwatoriów jest zamknięta dla publiczności i mają do nich dostęp tylko naukowcy. – Są tylko wybrane dni w roku, w których można z nich skorzystać. Tu będzie odwrotnie. Będziemy prowadzić badania, ale tego typu teleskopy będą otwarte dla publiczności większą część roku, albo nawet cały rok – mówił Wojciech Lewandowski z Instytutu Astronomii. Poza największym teleskopem zostaną zbudowane także mniejsze. Do dyspozycji turystów będą też teleskopy słoneczne.
Według projektu budowa teleskopów zostanie rozpoczęta w roku 2021 r. i ma trwać 2 lata.
Osoby obecne na konferencji:
- Aleksandra Błaszczyk, CEO Uroborus SL
- Karol Westphal, COO Uroborus SL
- Prof. dr hab. Andrzej Maciejewski, dyrektor Instytutu Astronomii na Uniwersytecie Zielonogórskim
- Kamil Haladyn, student Astrofizyki komputerowej na UZ, przewodniczący kola naukowego UZ Space Club
- Mateusz Marcinkowski, student Informatyki UZ, wiceprzewodniczący Kola Naukowego UZ Space Club
https://youtu.be/TAGsNPVcspc
[gallery type="slideshow" size="full" ids="27306,27308"]