Od 17 marca 2019 roku, co tydzień, na antenie TVP 3 o godzinie 19.00 będzie emitowany będzie cykl dokumentalny „Osadnicy”. Cykl będzie składał się z 10 odcinków. Bohaterami są ludzie, którzy osiedlili się na terenie Żuław po 1945 roku.
Autorka cyklu reportażu pani Katarzyna Sędek chciała odpowiedzieć na pytania: jak wielki wpływ na to, co dzieje się dzisiaj na Żuławach mają regiony, z których pochodzą osadnicy, tradycja, którą z sobą przynieśli ? Czy tak różni osadnicy stworzyli już społeczność? Brak poczucia bezpieczeństwa i stabilności na tych terenach można zaobserwować do dziś, choć żyje już i gospodaruje trzecie pokolenie. Znane są opowieści z lat 40. XX wieku , gdy osadnik rąbał zimą na opał własną chałupę, bo „i tak zaraz wrócą Niemcy”.
W cyklu wypowiadają się m.in. mieszkańcy powiatu nowodworskiego: w tym Stanisław Zwolicki i Anna Glazer.
- Perspektywa czasowa pozwala już również na istotne podsumowania i oceny tamtego czasu, w tym kontekście pojawiają się wypowiedzi m.in. Marcina Owsińskiego z Muzeum Stutthof w Sztutowie, Andrzeja Kasperka - nowodworskiego nauczyciela i pisarza, Marka Opitza - prezesa Klubu Nowodworskiego, Marzeny Bernackiej-Basek - organizatorki Dnia Osadnika. W gromadzeniu materiału pomagali członkowie Klubu Nowodworskiego i pracownicy Żuławskiego Parku Historycznego.
W cyklu wypowiadają się także m.in. mieszkańcy z powiatu Malborskiego: Franciszek Komasara, Zygmunt Olbryk, Bogdan Kwiatkowski, Teresa Szyszka, Maria Parafiniuk, Maria Prońska, Adam Cieślik, Czesław Sawicki, Marek Kownacki, Bogusław Ostrowski i Jacek Konefał.
Przy poszukiwaniu osób, które by chciały opowiedzieć, jak wyglądały czasy po wojnie, pomagał koordynator na powiat Malborski Bartosz Nowak mieszkaniec Stogów.