Po raz drugi uczestniczyliśmy w jedynym takim wydarzeniu na Mierzei Wiślanej. Za nami trzydniowy piknik militarno-historyczny w Mikoszewie. Pantery, wozy bojowe, wystrzały, zrzucane bomby z samolotu, walki i kapitulacja. Mikoszewo na dwa dni zmieniło się w arenę historycznych zmagań militarnych. Rekonstrukcja walki o Mierzeję, pokazy sprzętu wojskowego oraz koncerty zespołów z mocnym brzmieniem Wredrock i Luxtorpeda znalazły się w programie II edycji pikniku w Mikoszewie w Gminie Stegna.
Scenariusz inscenizacji oparty jest na sławnej książce Hansa Schauflera „Pantery nad Wisłą - Żołnierze Ostatniej Godziny.”, opowiadającej o ostatnich walkach niemiecko – sowieckich w Delcie Wisły. Oddziały niemieckie na Mierzei Wiślanej poddały się dopiero 8/9 maja 1945 roku. Sowieci wzięli zaś do niewoli, tutaj i na Helu, ponad 300 000 jeńców. Inscenizację obejrzało kilka tysięcy osób.
Rekonstrukcja podzielona na kilka etapów ukazała trudną sytuację cywilów po sforsowaniu Cieśniny Pilawskiej przez Armię Czerwoną i ucieczkę z Mierzei. W kolejnej odsłonie mogliśmy zobaczyć na żywo atak radziecki z wymianą ognia i ostrzeliwaniem z samolotu niemieckich wojsk stanowisk radzieckich żołnierzy. Dokładnie odwzorowano zaciekłą walkę na froncie z rannymi i poległymi. Niemcy odpowiadają ogniem z armaty PAK-40.Pozycje radzieckie ostrzeliwują też moździerze i MG ze stanowiska na górce. Niemcy przechodzą do kontrataku. Messerschmitt Bf – 109 ponownie atakuje radzieckie pozycje i niszczy ZIS-3. Pantera wyjeżdża z lasu. Za pojazdem rusza niemiecka piechota. Rosjanie zostali ponownie odrzuceni do lasu.
Idealnie odwzorowane walki o Mierzeję i wyzwolenia Mikoszewa zakończone kapitulacją spotkały się z dużym uznaniem publicznośći. Zadbało o to kilkudziesięciu rekonstruktorów z kraju i zagranicy. Inscenizację obejrzało kilka tysięcy osób. Część turystów przyjechała na Mierzeję, specjalnie żeby zobaczyć właśnie rekonstrukcję. To niewątpliwie jedyne tak duże wydarzenie. Organizatorami była Gmina Stegna, Gminny Ośrodek Kultury w Stegnie przygotowana we współpracy z muzeum wojskowym GRYF oraz Maciejem Stupkiewiczem przy udziale wojska 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.