Wydanie nr 177 / 2022   

 

wtorek, 16 czerwiec 2020 14:55

Wypadki, utonięcia, pożar. Pracowity weekend strażaków. Wyróżniony

Napisał

 Miniony długi weekend był czasem wzmożonej pracy strażaków państwowej oraz ochotniczej straży pożarnej z powiatu nowodworskiego. Odnotowano 11 interwencji, z których najtragiczniejsza miała miejsce w piątek na plaży w miejscowości Sztutowo.

O godz. 12:13 otrzymano zgłoszenie o topiącym się mężczyźnie przy zejściu nr 63. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, poszukiwaniu osoby zatopionej wraz z ratownikami Brzegowej Stacji Ratownictwa i pomorskiego wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego. O godzinie 14:15 zlokalizowano ciało 63 letniego mężczyzny w wodzie. Po wyciągnięciu go na brzeg, przystąpiono do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, którą prowadzono 50 minut, aż do momentu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego. Osoby poszkodowanej nie udało się niestety uratować. W działaniach brały udział 2 zastępy strażaków z  JRG  w sile 6 ratowników ,2 zastępy OSP  w sile 10 ratowników oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno -Nurkowego z Gdańska w sile 4 ratowników.

w tym samym dniu o godz. 13:28 w miejscowości Kmiecin na drodze S7 doszło do kolizji drogowej z udziałem samochodu ciężarowego oraz samochodu dostawczego. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy odłączyli akumulatory w pojazdach, zabezpieczyli wycieki paliwa pianą ciężką oraz usunęli plamy oleju przy użyciu sorbentu.

Dodatkowo o godz. 15:10 w miejscowości Stegna  miał miejsce pożar budynku mieszkalnego. Po dojeździe pod wskazany adres strażacy zabezpieczyli teren działań, podali dwa prądy wody w natarciu na wejście do obiektu oraz palący się balkon . Po oddymieniu i przewietrzeniu budynku przystąpiono do rozbiórki nadpalonych elementów. Następnie przy użyciu kamery termowizyjnej sprawdzono cały obiekt, w którym nie stwierdzono już zarzewi ognia.

W tym samym czasie otrzymaliśmy kolejne zgłoszenia o topiących się ludziach w miejscowości Jantar wejście nr 82. W trakcie dojazdu służb na miejsce zgłaszający poinformowali o wyjściu z wody wszystkich zagrożonych osób- mówi rzecznik nowodworskiej straży mł.kpt Jakub Czaplicki.

Kilka minut później w Junoszynie naszej pomocy potrzebowało kolejne 5 osób, trzem z nich  została udzielona kwalifikowana pierwsza pomoc. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy (tlenoterapia bierna i wsparcie psychiczne)  osobom znajdującym się na plaży Morza Bałtyckiego po wcześniejszym wyciągnięciu z wody przez osoby postronne.W działaniach brały udział 2 zastępy OSP w sile 8 ratowników.

Dzień wcześniej po godz. 16 w miejscowości Jantar doszło do wywrócenia się trzech kajaków na Zatoce Gdańskiej. W wyniku zdarzenia dwóch kajakarzy znajdowało się w wodzie, trzeci dotarł do brzegu o własnych siłach. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,  pomocy ratownikom Brzegowej Stacji Ratownictwa w wyciągnięciu kajakarzy z wody na łódź oraz wyciągnięciu kajaków. W tych działaniach brały udział 2 zastępy   JRG, 3 zastęp OSP  Jantar oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno -Nurkowego z Elbląga.

Dnia 12 czerwca  2020 roku  o godz. 16:42 w miejscowości Nowy Dwór Gdański, na ul. Starocińskiej  doszło do zderzenia samochodu osobowego z motorem. W wyniku zdarzenia poszkodowany został kierujący motorem. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,odłączeniu akumulatorów, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy (wsparcie psychiczne). Kierujący motorem po przebadaniu przez ZRM nie wymagał hospitalizacji.
W działaniach brały udział 2 zastępy  OSP w sile 12 ratowników .

Strażacy apelują. Nie  utrudniajcie dojazdu na miejsce służbom ratunkowym.

Chcielibyśmy zaapelować do wszystkich osób o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą. Liczba zdarzeń potwierdza jak niebezpiecznym i nieprzewidywalnym żywiołem jest woda. Dodatkowo aby zwrócić uwagę na to gdzie i jak parkujemy swoje samochody. Z powodu zastawienia wjazdu na drogę ratunkową strażacy musieli wydłużyć dojazd na miejsce interwencji o około 5 km. Gdy pojazdy ratownicze pojawią się już na plaży, prosimy o udostępnienie dojazdu do wody i ułatwienie przejazdu brzegiem. Od takich zachowań zależy zdrowie i życie ludzi. Nie bądźmy obojętni na innych.

 


 

utrudniony przejazd służb na plażę (2)
pożar stegna
utrudniony przejazd służb na plażę (1)
utrudniony przejazd służb na plażę (3)
utrudniony przejazd służb na plażę (4)
Obraz4
utrudniony przejazd służb na plażę (5)
utrudniony przejazd służb na plażę (6)
utrudniony przejazd służb na plażę (7)
utrudniony przejazd służb na plażę (8)
wypadek kmiecin (1)
wypadek kmiecin (2)
wypadki, pożar, utonięcia. raport
Previous Next Play Pause

Skomentuj

1 komentarz

  • Link do komentarza Agata wtorek, 16 czerwiec 2020 21:35 napisane przez Agata

    Kolizja motoru z osobówką... odłączenie akumulatorów ???

    Raportuj