Wydanie nr 174 / 2023   

 

czwartek, 06 czerwiec 2024 06:34

Nowy Dwór Gd. TUGA BIOBLITZ 2024! Zawody w badaniu bioróżnorodnośći rzeki Tugi.

Napisał
Zapraszamy na TUGA BIOBLITZ 2024! 
 
Nowy Dwór Gdański odwiedzi sztab specjalistów-pasjonatów aby zbadać co piszczy w trawie, ćwierka na drzewie i pływa w Tudze.
 
Początek wydarzenia od godz. 10:00 przy Żuławski Park Historyczny!
 
Bioblitz to metoda badań. Polega na tym aby w stosunkowo krótkim czasie (zazwyczaj kilku godzin), na określonym terenie rozpoznać i nazwać jak najwięcej gatunków fauny i flory. Ideą Bioblitza jest pokazanie jak bogaty i niezwykle ciekawy jest świat roślin i zwierząt w miejscach na co dzień uczęszczanych przez człowieka i z pozoru ubogich przyrodniczo. Pierwszy w Nowym Dworze Gdańskim (a drugi w Polsce) Bioblitz odbył się w 2009 roku, a ostatni raz rzeka była badaną tą metodą w 2017 roku. Jesteśmy niesamowicie ciekawi wyników!
 
W piątek (7.06) od rana grupa badaczy wyruszy w teren, aby w obrębie miasta, nad rzeką Tugą oraz w samej rzece, zidentyfikować jak najwięcej gatunków. Następnie o tym wszystkim opowiedzą, a nawet pokażą w specjalnie przygotowanym terenowym laboratorium przy Żuławskim Parku Historycznym, gdzie będzie można na żywo podglądać pracę naukowców, słuchać relacji, oglądać okazy roślin i zwierząt, zadawać pytania.
 
 
Wydarzenia w polowym laboratorium (Żuławski Park Historyczny, ul. Kopernika 17):
10:00 – 13:00 prezentacje bioróżnorodności rzeki Tugi dla szkół i wszystkich zainteresowanych osób (prezentacje dla grup odbywać się będą co pół godziny)
 
W tym m.in. prezentacje:
 
• ciekawych okazów roślinności z i znad Tugi przez zespół botaników;
• ptaków zaobserwowanych przez ornitologów nad Tugą;
• zaobserwowanych grzybów – mykolog
• zaobserwowanych płazów i gadów – herpetolog
• zaobserwowanych owadów – entomolog
 
Stanowiska w polowym laboratorium poprowadzą naukowcy z Trójmiejski Park Krajobrazowy - TPK, Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”, Stowarzyszenie Ochrony Sów Owl Conservation Association; Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku oraz członkowie Straży Rybackiej w Nowym Dworze Gdańskim i Nowodworskie Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom „Iskierka".
 
Tuga Bioblitz to wyjątkowa okazja, aby poznać niezwykle ciekawy świat fauny i flory tuż obok nas.
 
 
Nie może Was zabraknąć!
 
 
 
 Nowy Dwór Gd. Zaproszenie na TUGA BIOBLITZ 2024
 

Skomentuj