Komin – jak dopasować ten element do domu?
Budowa domu to ogromna inwestycja, która wymaga nie tylko pieniędzy, ale również zastosowania przemyślanych rozwiązań, których po paru latach nie trzeba będzie zmieniać. Budując dom nie można zapomnieć o bardzo ważnych elementach, czego przykładem jest, chociażby komin. Choć wydaje się on dość niepozorny, przy jego pomocy jesteśmy w stanie odprowadzić z domu większość zanieczyszczeń, spalin. To on odprowadza wszystkie uboczne składniki spalania na zewnątrz, dzięki czemu nie zatruwają domowników. Jednak jaki obecnie komin wybrać? Który będzie najlepszy w Twoim przypadku?
Jak wybrać idealne komin dla domu?
Podczas wyboru komina do domu, ważne są pewne szczegóły. Chodzi tutaj przede wszystkim o sposób wykonania komina, użyte materiały, a także dopasowanie do domu rozmiarem. Każdy komin musi być dokładnie przemyślany. Obecnie na rynku mamy do wyboru kilka rodzajów komina. Najbardziej tradycyjnym i standardowym są ceramiczne kominy, które murowane są z cegły pełnej. Takie kominy stawia się od dawien dawna i świetnie spisują się w przypadku ogrzewania na paliwo stałe. Niestety, obecnie odchodzi się od tego rodzaju źródeł ciepła, a więc i sam komin będzie inny. Współcześnie, przez wzgląd na środowisko, chętniej wybierane są kotły na gaz, kotły olejowe czy kotły na pellet, dlatego wymagają one użycia nieco innych kominów, ponieważ zmieniają się uboczne produkty spalania, a dodatkowo temperatura jest inna. Kominy ceramiczne doskonale radzą sobie z bardzo wysoką temperaturą, jednak w przypadku spalania gazu czy oleju mogą występować chemiczne lub żrące skutki uboczne, które mogłyby zniszczyć taki komin.
Jednak obecnie na rynku znajdziemy nie tylko kominy ceramiczne, ale również kominy systemowe ceramiczne, które sprawdzają się w wielu domach i w przypadku wielu sposobów ogrzewania. Warto zwrócić na nie uwagę podczas budowy domu, ponieważ może właśnie one staną się najlepszą propozycją.
Czy wygląd komina musi być dopasowany do domu?
Kominy przechodzą przez cały budynek i wystają ponad dach. Sprawia to, że ludzie zwracają uwagę na wygląd zewnętrzny komina. Można go dopasować kolorystyką do pokrycia dachowego. Dzięki temu cała konstrukcja będzie się dobrze prezentować, a ponadto będzie odpowiednio spójna. Oprawa komina może być wymurowana z cegły klinkierowej, ale mogą ją pokrywać również jakieś ozdobne płytki. Wszystko zależeć będzie dokładnie od samego inwestora czy też architekta, który zajmuje się konkretnym projektem.
Czyszczenie komina – jak bardzo istotne jest dla użytkowników?
Nowy dom to ogromna ilość pytań. Bardzo dużo ludzi zastanawia się, czy regularne czyszczenie komina jest potrzebne. Oczywiście, że tak – nie można zapomnieć o dbaniu o komin, ponieważ to on gwarantuje nam, że każdy dym, wszystkie spaliny wychodzą poza budynek. Jeśli bezpieczeństwo, zdrowie i życie najbliższych jest Ci drogie, zadbaj o to, aby komin był czyszczony regularnie, niezależnie od tego, z jakich materiałów został wykonany. Optymalny czas pomiędzy czyszczeniami to pół roku.