Wydanie nr 177 / 2022   

 

poniedziałek, 23 maj 2022 21:29

69-letnia mieszkanka powiatu nowodworskiego przez oszusta straciła ponad 73 tysiące złotych. Wyróżniony

Napisał
Policja kolejny raz ostrzega! Uważaj na oszusta podającego się za policjanta. 
 
Oszuści dwoją się i troją, aby wymyślać nowe sposoby na wyłudzenia pieniędzy. Niestety najczęściej ukierunkowani są na osoby starsze, ponieważ  najłatwiej pozwalają się oszukać. Przestępcy wymyślają nowe metody, podszywając się pod osoby, które budzą zaufanie. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim ostrzegają jak nie paść ofiarą oszustwa.
 
Pamiętajmy! Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie gotówki, czy udział w „tajnych akcjach”
Mimo ciągle powtarzających się apeli przestrzegających przed różnymi metodami oszustów nadal niestety możemy odnotować przypadki osób, które dały się oszukać. Niestety tak stało się w miniony piątek, gdzie 69-letnia mieszkanka powiatu nowodworskiego wręczyła mężczyźnie ponad 73 tysiące złotych.
 
Oszust zadzwonił, podając się za funkcjonariusza policji oraz prokuratora. Poinformował kobietę, że stała się ofiarą oszustów i posiada w domu fałszywe banknoty. Rozmawiał z nią  przez telefon tak długo, aż wzbudził w niej zaufanie. Kobieta ostatecznie przekazała mu oszczędności swojego życia.
 
„Metoda „na policjanta” – czyli sytuacje, gdy przestępca dzwoni: podając się za funkcjonariusza prowadzącego śledztwo, prosi o pilną pomoc, najczęściej związaną z przekazaniem określonej kwoty pieniędzy, by udała się prowokacja wymierzona w rzekomego przestępcę. W obu tych przypadkach należy pamiętać, że oszustami mogą być zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Bez względu na metodę ofiara – wierząc, że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie lub przy prowadzeniu działań operacyjnych policji – zostaje okradziona.
 
Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy:
  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach.
  • Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
  • Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
  • Po rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego i opowiedz o zdarzeniu.
Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych!
 
Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
 
Informacja: KPP Nowy Dwór Gdański

Skomentuj